Itálie: Hnutí pěti hvězd utrpělo v komunálních volbách těžkou prohru

12.06.2017 13:27:57

 

Itálie – komunální volby

 

Podle prvních výsledků a exit průzkumů se populistické Hnutí pěti hvězd téměř ve všech italských velkých městech nedostane do 2. kola komunálních voleb (25.6.).

Hnutí na rozdíl od jiných evropských populistických stran místo ideologického nacionalistického programu klade důraz na sociální štědrost.

Hnutí vládne rok na radnici v Římě, ovšem podporu ztratilo spory uvnitř strany. Hnutí tak utržilo ztráty podobně jako jiné evropské strany mimo hlavní politický proud minulý týden (Národní fronta ve Francii a UKIP v UK).

Neúspěch v komunálních volbách podkopává nadějné vyhlídky strany do parlamentních voleb, které se musí konat nejpozději do května 2018 a v kterých se v průzkumech dělí o vedení.

Politické strany Itálie se v minulých dnech ostře nedohodly na podobě volební reformě, což snížilo šance konání parlamentních voleb ještě letos na podzim. Analytici však jejich předčasné konání nevylučují vzhledem ke křehké široké koalici premiéra Gentiloniho.

Zpráva snižuje politické riziko a je tak dobrá pro euro a akcie, euro dnes k dolaru zpevňuje 0,2 %.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.