Investorská příležitost před zasedáním Fedu

11.12.2015 15:54:32

Dnešní obchodování v Evropě pokračuje díky absenci nových kurzotvorných událostí dál spíše na základě technických indikátorů. Pokračuje silnější prodejní tlak na komoditní sektor v čele s těžaři ropy. Nedaří se ale ani dalším rizikovějším sektorům, jako je např. bankovnictví a automobilní průmysl. Indikátor RSI je už na 30 bodech, což značí již silnější přeprodanost evropských akciových indexů.

Německý index DAX odstartoval dnešní obchodní den v záporu. K prohloubení ztrát došlo u po prolomení psychologicky významné úrovně nastavené na 10.500 bodů. Tato hodnota byla zároveň i včerejším intradenním minimem. Dalším případným záchytným bodem je 10.312 bodů.

Dozorčí rada RWE dnes schválila plán managementu na vyčlenění divize obnovitelných zdrojů energie. Na konec příštího roku je naplánováno ocenění nové firmy prostřednictvím IPO. RWE se bude dál soustředit jen na konvenční zdroje energie a na obchodování s elektřinou. S touto nově vyčleněnou firmou zůstává společnost RWE dál majetkově propojená, což je rozdíl oproti změnám v konkurenční společnosti E.ON, který se rozdělí na dvě zcela nezávislé firmy.

Za zmínku určitě stojí i dění kolem tuzemského energetického gigantu ČEZ, který oficiálně oznámil aktualizovaný harmonogram spuštění reaktorů v Dukovanech. První a druhý blok bude spuštěn 1.2.2016, třetí blok by měl být zprovozněn ještě před koncem roku a plánovaná odstávka čtvrtého bloku je odložena na leden. Akcie ČEZ dnes odepisují 3 % na 425 CZK.

Vývoj amerických trhů se stále točí kolem Fedu, který by měl již v příštím týdnu navýšit hlavní úrokové sazby. Aktuálně finanční trhy této události připisují téměř 80% pravděpodobnost. Osobně předpokládám, že Yellenová v následném proslovu po zasedání ujistí, že další utahování monetární politiky bude velmi pozvolné, což by mohlo vést ke snížení volatility na finančních trzích. Aktuální poklesy tedy doporučuji využít k budování nových pozic.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.