Investoři vyčkávají, index VIX opět na minimech

31.07.2015 16:27:23

Páteční obchodování na evropských trzích končí nakonec mírně pozitivně. Negativní sentiment kolem poklesu čínských akcií se začíná až na výjimky vytrácet a investoři se dostávají do vyčkávací fáze. I díky tomu se index strachu (index VIX) v Evropě i USA opět blíží k historicky nejnižším úrovním.

Investoři se nyní zaměřují na výsledkovou sezónu, která je momentálně v plném proudu. Lepší než očekáváné výsledy reportovala největší francouzská banka BNP Paribas (+2,53 %), která dosáhla největšího zisku od roku 2012. Výnosy 11,1 mld. EUR předčily odhady analytiků, které činily 10,5 mld. EUR, a to především díky oživování evropské ekonomiky.

Pozitivní je i zlepšení ukazatele kapitálové přiměřenosti Tier1, který vzrostl na 10,6 % oproti 10,3 % v minulém roce.

Výborné výsledky ohlásil i Airbus (+3,49 %). Společnost potvrdila výhledy na rok 2015 a reportovala na všech úrovních dobré výsledky. Nejen zisk překvapil, ale hlavně cash flow. Očekávání bylo -531 mil. EUR, skutečnost je +111 mil. EUR. Marže z komerční divize dosáhla 7,7 % při očekávání 6,8 %, i helikoptéry překonaly odhady. CEO komentoval optimisticky plánované dodávky a výrobu stěžejního modelu A320neo.

Naopak pod prodejním tlakem jsou stále akcie Volkswagen (-1,38 %). Akcie německého automobilového koncernu v posledních dnech klesaly kvůli zhoršení výhledu objemu prodejů v letošním roce. Příčinou je oslabení čínského, ruského a jihoamerického trhu. Dnes se k tomu přidalo rozhodnutí soudu, že VW musí za převzetí MAN zaplatit ještě dodatečných 330 mil. EUR. Pro další vývoj akcií Volkswagen bude klíčové, jak dlouho potrvá, než se situace na čínském automobilovém trhu uklidní. Každé další měsíční reporty celkových prodejů z tohoto regionu tak budou ostře sledovány. Většina velkých analytických firem však očekává, že se situace zase uklidní a aktuální problémy budou jenom přechodné. Výrazný nárůst dnes předvedly akcie K+S (+5,97 %), když se objevily spekulace, že kanadská společnost Potash Corp. přijde s další nabídkou na převzetí.

Evropské akciové trhy k závěru obchodování posílily. Index DAX (+0,46 %), FTSE 100 (+0,41 %), CAC 40 (+0,72 %) a DJ EURO STOXX 50 (+0,47 %).

Příští týden bude na makrodata poměrně chudý, za pozornost stojí jenom středeční změna zaměstnanosti dle ADP v USA. Investoři tak budou sledovat především vývoj výsledkové sezóny a „stabilizaci“ čínského akciového trhu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.