Investoři realizují krátkodobé zisky, evropské trhy mírně korigují předchozí růst

07.03.2016 17:16:04

Evropské trhy nenavázaly na růstový trend z minulého týdne a začaly pondělní obchodování mírnou korekcí. V sobotu započal sjezd čínské komunistické strany a investoři čekali, že již o víkendu budou zveřejněny konkrétnější informace k podpoře ekonomiky. Nové stimuly však zatím představeny nebyly. Místo toho byly oznámeny ambiciózní cíle růstu čínské ekonomiky. Ta by měla růst tempem 6,5 – 7,0 %. Což spíše odpovídá snaze o růst než o transformaci ekonomiky, o kterou se Čína dlouhodobě snaží. Nebyla tak představena pozitivní zpráva, která by podpořila pozitivní sentiment a udržela trhy v růstovém trendu.

EURO STOXX 50 tak v úvodu týdne klesá o 0,7 % na 3.015 bodů. Podobný vývoj lze vidět i u dalších akciových indexů jako je DAX 30 (-0,50 % na 9.775 bodů) či CAC 40 (-0,45 % na 4.437 bodů). Burzy tak odepisují část ze svých více než 3% zisků vygenerovaných během uplynulého týdne.

Německý chemický koncern BASF (+0,44 %) zvažuje nabídku na koupi americké firmy DuPont (+2,53 %). Oficiální nabídku zatím společnost neoznámila. DuPont se v prosinci loňského roku domluvil na spojení s Dow Chemical. Tím by vznikla největší chemická firma na světě, čemuž chce BASF zabránit.

Pozornost spekulantů se dnes přesunula k ropě, kde výrazně klesá objem otevřených short pozic. Aktuálně je jich otevřeno nejméně od listopadu 2015. Saúdská Arábie a Rusko skutečně zmrazily růst těžby a firmy v USA pokračují v uzavírání vrtů, což by mělo vést k poklesu zásob. Někteří velcí těžaři v USA už oznamují, o kolik letos klesne jejich produkce. V průměru se jedná o meziroční pokles kolem 10 %. Mezi daty 20. 3. a 1. 4. se bude konat důležitá schůzka zástupců OPEC a některých dalších těžařů. Růst cen ropy Brent (+3,64 %) a WTI (+3,70 %) je reakcí na spekulace, že dohoda o zmrazení růstu produkce se rozšíří, případně dojde k poklesu zásob.

Americké indexy v tuto chvíli již umazávají ztráty z otevření trhů v zámoří. Index S&P 500 (+0,21 %), Nasdaq 100 (-0,05 %) a Dow Jones (+0,36 %). Tento týden nejsou žádná důležitá makrodata z USA v plánu. Investoři se tak zaměří na zasedání ECB. Pokud se potvrdí spekulace o podpoře ekonomiky ze strany ECB, otevře se prostor k dalšímu růstu akciových trhů.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.