Osobní komentář makléře

Lubomír Nowak

Lubomír Nowak
Burzovní makléř
nowak@cyrrus.cz
Lubomír Nowak

Investoři mají za sebou nelehký půlrok

01.07.2016 10:20:24

Dnešní datum přímo vybízí k bilancování. Máme za sebou totiž první polovinu roku 2016 a lze tak zhodnotit letošní výkonnost akciových trhů se srovnatelným obdobím posledních let.

Letos si akciový trh prošel dvěma výraznějšími korekcemi. Lednové poklesy byly způsobeny oslabením růstu čínské ekonomiky a prudkým propadem cen ropy. Druhá korekce z minulého týdne byla reakcí na výsledky referenda o vystoupení Velké Británie z EU. Zámořské akcie tyto poklesy bez větších potíží umazaly a pololetí zakončí s přibližně 2,7% ziskem. V posledních letech byla výkonnost indexu S&P 500 za první pololetí vždy pozitivní, konkrétně zámořský trh rostl ve sledovaném období let 2012 až 2016 následovně: 8,3 %; 12,6 %; 6 %; 0,2 % a 2,7 %.

Naopak německý akciový trh, reprezentovaný indexem DAX, zakončí uplynulé pololetí se ztrátou o 9,9 %. Při zpětném pohledu se index v prvních pololetích let 2012 až 2016 vyvíjel následovně: +8,8 %; +4,5 %; +2,9 %; +11,62% a -10,6 %. Důvod letošního poklesu lze hledat v nejednotnosti Evropské unie a relativně slabé výkonnosti evropské ekonomiky jako celku. Situace na kontinentu byla nyní korunována přáním britských voličů odtrhnout se od EU. Evropským společnostem zatím výrazněji nepomáhá ani slabší společná měna.

Má cenu nyní investovat, nebo se z trhu raději stáhnout, držet hotovost a počkat až se akciové burzy uklidní? Podle mého názoru bude jednání o brexitu trvat dlouho a investoři tak musí počítat v následujících týdnech s nadprůměrnou volatilitou. Na globální ekonomiku nebude mít, dle mého názoru, samotný brexit tak výrazný vliv, jaký má nyní na kapitálové trhy. Z toho lze vyvozovat, že v následujících týdnech bude vhodné se do trhu vracet. Konzervativnějším investorům se už nyní nabízí mnoho dividendových titulů na mnohem stabilnějším americkém trhu. Odvážnějším se vyplatí dočasně držet hotovost a postupně alokovat prostředky do stabilních evropských společností s růstovou perspektivou do budoucna.

Měsíční výkonnost indexů DAX 30 a  S&P 500

index-DAX30.png

index-sp-500.jpg

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.