Osobní komentář makléře

Michael Tomanek

Michael Tomanek
Burzovní makléř
tomanek@cyrrus.cz
Michael Tomanek

INNOGY SE - To lepší z RWE

05.10.2016 9:57:15

Může se zdát, že na pozadí vyhrocené situace kolem Deutsche Bank je IPO Innogy trochu ve stínu současné situace v bankovním sektoru. Správný investor však nejde s davem a nesleduje jen jedno téma, které se neustále omílá v tisku, vyhledává zajímavé příležitosti, což dle mého názoru IPO Innogy splňuje.

Vznik firmy Innogy SE

RWE nedávno oznámila odštěpení společnosti Innogy, pod kterou bude spadat infrastruktura, obnovitelné zdroje a maloobchod – tedy to lepší z RWE. Innogy SE investorům prodá 10% podíl stávajících akcií plus 10 % nově vydaných akcií. V případě velkého zájmu o IPO však může být investorům prodáno až 25 % společnosti. Zbylý podíl hodlá RWE prozatím držet, ale nevylučuje pozdější další prodej.

Více informací o IPO Innogy

IPO začalo 26. 9. 2016 a mělo by skončit 6. 10. 2016, nelze nicméně vyloučit zkrácení upisovacího období. Od 7. 10. 2016 by se akcie měly začít obchodovat na německých burzách. Upisovací rozmezí je stanoveno na 32-36 EUR/akcii, což dává potenciál tržní kapitalizaci innogy na 18-20 mld. EUR. To je přibližně dvojnásobek současné tržní kapitalizace mateřské RWE, což jen dokumentuje, že v innogy SE jsou výrazně hodnotnější aktiva, než zůstávají ve zbytku RWE. Objem IPO by mohl být až 5 mld. EUR, což by znamenalo největší evropský úpis akcií od roku 2011.

Z pohledu hospodaření bude firma Innogy generovat cca 60 % EBITDA v regulovaném byznysu = nízké riziko, stabilní ziskovost a stabilní výplata dividend. Management společnosti předpokládá, že bude vyplácet 70-80 % čistého zisku na dividendách, což indikuje, že by dividendový výnos mohl být v prvních letech kolem 6 %. Vzhledem k výši dividendy se tato akcie jistě stane terčem dividendově založených portfolií akciových fondů a hodnotově založených investorů.

Další předpokládaný vývoj akcie Innogy

Pokud bychom předpokládali, že Innogy SE je ze dvou třetin regulovaná utilita, potom by byla adekvátní valuace dle současných tržních průměrů 9,8x EV/EBITDA a 14,6x P/E. To odpovídá ceně akcií Innogy SE na úrovni cca 40 EUR/akcii. Dle mého názoru má akcie takovéto firmy vzhledem ke skutečnostem, jako jsou regulovaný byznys, vysoká dividenda, aktuální valuace a přístupu k milionům klientů velký potenciál pro růst v budoucnosti a měla by být součástí hodnotově založených portfolií.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.