Indexy mažou letošní ztráty

18.03.2016 16:08:36

Centrální banky v Evropě i v USA daly trhům v posledních čtrnácti dnech signál, že jsou ochotny postavit se překážkám v ekonomickém růstu čelem. Evropská centrální banka navýšila kvantitativní uvolňování a snížila úrokové sazby, americký Fed tento týden ponechal úrokové sazby na původních úrovních a tempo dalšího zvyšování bude pozvolnější, než se čekalo. Dobré zprávy kvitují trhy především v USA, kde indexy S&P 500 a DJIA už dokázaly vymazat všechny ztráty ze začátku roku. Index S&P 500 se usadil nad důležitou psychologickou hranicí 2.000 bodů a dnes nadále mírně posiluje (+0,5 %; 2.050 bodů).

Investoři na evropském trhu však v posledních dnech čelili nepříznivému vlivu měnových párů. Eurodolar v návaznosti na kroky centrálních bank výrazně posílil, což uškodilo především evropským exportérům. Německý index DAX tak i přes dnešní mírné růsty (+0,3 %; 9.925 b.) nedokázal překonat magickou hranici 10.000 bodů. Makrodata z ekonomiky v USA však chodí solidní a centrální banky drží nohu na plynu. Nadále proto věřím, že jakmile bude desetitisícová úroveň silněji proražena, otevře se prostor ke stabilnějšímu růstu.

Vývoj eurodolaru si dovolím skloňovat ještě v jednom kontextu – a to ropy. Ropa WTI poprvé od začátku roku dokázala překonat cenu 40 USD za barel a důvodem je především oslabení dolaru. Zlepšování situace, byť jen mírné, může pomáhat v další stabilizaci trhů. I přes existující překážky trhy podle mého názoru směřují zpět do růstového trendu. Bude však jistě zajímavé sledovat, jak dlouhý čas budou ke znatelnější stabilizaci ještě potřebovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.