Zpráva dne: Hrozí „přehřátí“ německé ekonomiky?

13.07.2017 17:20:24

Nejprve trochu přibližme problematiku „přehřátí ekonomiky“. Hlavní ekonom CYRRUS Lukáš Kovanda tento stav popsal pro ihned.cz takto: "Výrobní linky jedou naplno, staví se jako o život, ale lidé přesto pociťují, že jejich potřeby, ať už jde o zboží nebo bydlení, nejsou adekvátně naplněny." Důsledkem takovéhoto stavu je samozřejmě růst cen.

V Německu je prozatím zřejmé především značné vytížení výrobních kapacit, průměrná míra nezaměstnanosti by ještě letos měla klesnou na 3,6 %, tedy zhruba na úroveň ČR. Ostatně i u nás, v důsledku provázání obou ekonomik, sledujeme růst cen nemovitostí a nedostatek výrobních kapacit. Zatímco někteří ekonomové varují před „přehřátím“ německé ekonomiky, jiní její stav označují za fázi stabilního růstu a přehřátí se neobávají.

Německo není jedinou ekonomikou, před jejímž „přehřátím“ nedávno ekonomové varovali. Centrální bankéři ve svých prognózách varují před další finanční krizí, která by postihla především rozvíjející se ekonomiky, mezi nimi i tu největší z nich – čínskou. Jejím problémem je nejen rostoucí dluh, který má za následek snížení úvěrového ratingu z hodnoty A1 na Aa3, ale také politika protekcionismu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Hodnocení pro investory: Neutrální ***

Německá ekonomika prošla od dluhové krize robustním oživením. Úvahy o přehřívání největší evropské ekonomiky zatím vnímáme jako přehnané – cenová hladina k červnu meziročně vzrostla o 1,6 %, což představuje zpomalení oproti dubnovým 2 %. Zvyšuje se využití výrobních kapacit, nelze však hovořit o jejich přetížení. Hlavní riziko tak pro zemi představují protekcionistická opatření prezidenta Trumpa v mezinárodním obchodě. Ohledně Číny se domnívám, že krize je příliš silné slovo. Zadlužení sice představuje problém – na konci roku 2016 dosahoval celkový dluh výše 277 % HDP – na situaci ovšem reaguje čínská centrální banka, která utahuje měnovou politiku. Největší obavy v Číně vzbuzuje odliv kapitálu, se kterým však vláda úspěšně bojuje. Největší asijská ekonomika navíc překvapila růstem HDP o velmi solidních 6,9 % (nejrychleji od 3Q 2015). V posledních měsících pomohlo čínským akciím zařazení do indexů rozvíjejících se trhů. Akciový index CSI 300 posílil od začátku roku o více než 10 %.

Tomáš PfeilerPortfolio manažer

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.