Fed signalizuje dlouhou pauzu

31.01.2019 10:23:12

Americká centrální banka v souladu s očekáváním ponechala na svém posledním zasedání klíčovou úrokovou sazbu beze změny v pásmu 2,25 % až 2,50 %. Důležité ale bylo následné prohlášení.

Fed s ohledem na známky globálního ekonomického ochlazování dal jasně najevo, že bude opatrný s dalším zvyšováním úrokových sazeb. Fed ve svém prohlášení doslova uvedl, že bude „trpělivý“ vůči dalším změnám úrokových sazeb. Navíc signalizoval flexibilitu při budoucím snižování objemu své nabobtnalé bilance.

Přeloženo do češtiny, o zvyšování úrokových sazeb Fedu lze uvažovat nejdříve na červen. A i zde peněžní trh započítává pravděpodobnost zvýšení hlavní sazby o 25bp pouze z 10 %.

Pro akcie je oddálení zvýšení sazeb dobrá zpráva a tak SP500 rychle přidal přes 1 %. Síla ekonomiky prostě není vše, když přijde na akciový trh. Dolar v reakci na prohlášení Fedu oslabil proti euru o 0,5% k hladině EUR/USD 1,15.

Komentář ekonoma

Michal Brožka

Michal Brožka
Hlavní ekonom
michal.brozka@cyrrus.cz
Michal Brožka
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.