Fed a obavy z rostoucích úrokových sazeb

23.05.2016 15:06:59

Dnešní obchodování v Evropě se nese v duchu spíše mírných korekcí. Německý index DAX se po otevření krátce udržel nad hodnotou 9.900 bodů, odpoledne ale vyklesal k denním minimům 9.850 bodů.

S blížícím se zasedáním Fedu roste nervozita nejen na amerických trzích. Investoři se obávají rychlejšího než původně očekávaného navýšení úrokových sazeb. Tento týden bude mít proslov několik šéfů americké centrální banky a v pátek je očekáváno vyjádření Janet Yellenové. Její hlavní úkol bude uklidnit sentiment a podpořit důvěru ve zdravý a udržitelný růst.

Ropa za poslední měsíc vykazuje známky uklidnění. Minulý týden se dokonce zdálo, že poptávka překročí nabídku výrazně dříve, než analytici předpokládali. Tyto pozitivní zprávy pro cenu ropy ale kazí opakovaná prohlášení Íránu, který se vzpírá dohodě na omezení produkce. Klesá tak pravděpodobnost dohody na blížící se schůzce OPEC.

Novinky z korporátní sféry jsou dnes spíše pozitivní. Boeing vyhrál zakázku na dodání 100 letadel typu 737 MAX. Apple navýšil objednávky dílů u svých dodavatelů pro připravovanou verzi iPhone 7, který se bude prodávat od podzimu 2016.

Společnost Bayer již minulý týden reportovala svůj zájem o konkurenční společnost Monsanto. Tato zpráva byla přijata výrazně negativně a negativní sentiment pokračuje i dnes. Bayer totiž oznámil cenovou nabídku, která se pohybuje na horní hranici odhadů, ale také formu financování transakce, která by měla být z 25 % přes emisi nových akcií.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.