Evropské trhy posilují i přes horší americká makrodata

02.10.2015 17:34:27

Evropské trhy při otevření posilovaly díky pozitivnímu sentimentu vyvolaném příznivějším závěrem obchodování v USA. Lepší sentiment podpořily i další oznámené stimuly v Číně, které mají podpořit růst ekonomiky. Kromě snížení daní při koupi automobilů budou kupující nového domu muset nově složit zálohu jen 25 % z ceny oproti dřívějším 30 %. Navíc se spekuluje o dalších intervencích, které by měly být představeny ve 4Q.

Akcie v Evropě postupně navyšovaly zisky a dobrá nálada na trzích přetrvávala přibližně do 14. hodiny, kdy se investoři začali připravovat na makrodata z US pracovního trhu (změna počtu pracovních míst). Oznámená čísla dopadla výrazně hůře, a to ve všech zkoumaných sektorech. Z amerického trhu práce přitom až dosud chodila lepší makrodata. Akciové trhy reagovaly okamžitým umazáním denních zisků a propadem do červených čísel. Report se projevil i na měnovém trhu, EURUSD skokově posílil k úrovním 1,13 kvůli nižší pravděpodobnosti brzkého zvyšování úrokových sazeb.

Z korporátních událostí stojí za zmínku růst akcií Lufthansa (+3,9 %) po zvýšeném doporučení od HSBC.

Výrazný růst dnes zaznamenaly i německé utility RWE (+6 %) a E.ON (+5,6 %) díky spekulacím ohledně možné vládní podpory. Naopak pod prodejním tlakem jsou stále akcie Volkswagen (-4,8 %). Reagují tak na komentář z Credit Suisse, která spekuluje o možné emisi nových akcií.

K závěru obchodování již dochází ke stabilizaci a umazávání ztrát, kam se akciové indexy dostaly po horších datech z USA. Index DAX opět roste nad úroveň 9.500 bodů (+0,11 %), FTSE 100 (+0,01 %) CAC 40 (-0,22 %), Euro STOXX 50 (-0,37 %).

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.