Evropské burzy se na 4 dny zastaví

24.03.2016 17:13:12

Od rána jsme na evropských kapitálových trzích svědky poklesů o zhruba 1,5 % (například německý DAX30 se pohybuje lehce pod 9900 bodů). Pokles započal bez důležitějších zpráv a proto možná sehrál roli fakt, že budou evropské burzy z větší části zavřeny od pátku do pondělí. Krátkodobí spekulanti tedy raději trhy opouštěli.

Americký dolar pokračuje i nadále v posilování vůči většině světových měn, čemuž přispělo i vyjádření šéfa sanfranciské divize amerického Fedu, který naznačil, že by se mohly sazby zvyšovat už v dubnu a nikoliv až v červnu, jak většina trhu aktuálně předpokládá. Dnešní makrodata o stavu nezaměstnanosti a poptávky po zboží dlouhodobé spotřeby byla neutrální a tudíž pokles v rozmezí 0,25 % – 0,5 % lze spíše přičíst kombinaci posilujícího dolaru a poklesů na evropských burzách. Opačný vývoj oproti americkému dolaru zaznamenává britská libra, která je pod silným tlakem spekulantů, očekávajících oslabení měny v souvislosti s nejistotou kolem možného odchodu Velké Británie z EU. Referendum proběhne za 3 měsíce.

Ropa po týdnech růstu opět zakolísala směrem dolů. Reagovala na oznámení stále vyšších zásob. Převis nabídky nad poptávkou stále trvá a bez dohody mezi hlavními světovými těžaři cena nijak výrazně neporoste.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.