Evropské akcie před důležitým zasedáním ECB rostou

30.11.2015 18:42:21

Evropské akcie se i dnes udržely v rostoucím trendu. Pozitivní sentiment a chuť investorů investovat do akcií vyvolává očekávání, že na čtvrtečním zasedání Rady guvernérů ECB dojde k dalšímu snížení depozitní sazby společně s prodloužením a zesílením QE. Oproti předchozímu průzkumu pak výrazně vzrostl počet analytiků, kteří  předpokládají rozšíření odkupovaných aktiv. K dnešním ziskům pomohla zejména německá makrodata. Výsledný report ukazuje na velmi utlumenou inflaci v zemi, což znovu povzbudilo sázky na razantní intervence ze strany ECB. Draghi již několikrát oznámil, že udělá cokoliv, co bude zapotřebí, aby inflaci dostal k cílovaným 2 %. Je potřeba zmínit, že v tuto chvíli jsou očekávání trhu poměrně vysoká, což implikuje hrozbu možného zklamání. 

Po zasedání ECB nás v prosinci čeká i zasedání Fed. V případě americké centrální banky panuje přesvědčení, že již na prosincovém zasedání dojde poprvé po pěti letech ke zvýšení úrokových sazeb.

Kromě růstu evropských akciových trhů tak pokračuje i oslabování EUR vůči USD. Měnový pár EUR/USD se tak znovu dostává pod hladinu 1,06. Současná situace pomáhá evropským proexportně orientovaným firmám. Nejvíce se dařilo akciím z automobilového sektoru a strojírenství. Za zmínku stojí dnešní růst akcií Volkswagen (+6,2 %). K růstu akcií Deutsche Lufthansa (+1,4 %) pomohla dohoda managementu na úpravě mzdové a důchodové politiky se svými zaměstnanci.

Zatímco americké akcie v tuto chvíli stagnují, evropské trhy opět dokázaly uzavřít v zisku. Index DAX (+0,78 %), CAC 40 (+0,56 %), IBEX (+0,74 %), FTSE 100 (-0,30 %) a DJ Euro Stoxx 50 (+0,50 %).

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.