Evropské akcie navázaly na páteční růst ve Spojených státech

30.05.2016 15:03:31

Evropské akcie dnes při velmi malých zobchodovaných objemech posílily o bezmála půl procenta. Navázaly tak na konec pátečního obchodování v USA, kde se po zprvu negativní reakci po vyjádření předsedkyně Fedu Yellenové dostavil nárůst, který se zastavil až uzavřením burzy na denních maximech.

Akciové trhy v Evropě tak rostou již pátý den v řadě a pomalu se blíží nejvyšší hladině z poloviny dubna. Yellenová v pátek na universitě v Harvardu řekla, že další navýšení úrokových sazeb se zřejmě dostaví již v „nadcházejících měsících“. Nejpravděpodobněji tak připadne na červenec. Zvýšení sazeb bude podle ní podmíněno pokračujícím ekonomickým růstem a dalším zlepšením kondice na trhu práce. Celkový náhled Fedu na americkou ekonomiku investory potěšil a po týdnech nejistoty je tu také jasnější scénář toho, jak bude americká centrální banka dál normalizovat měnovou politiku. Avšak na to, jak tento týden zahájí americké akcie, si počkáme do zítra. Dnes jsou americké burzy zavřené, neboť si Američané v rámci Memorial Day připomínají své padlé vojáky.

Vývoj na měnových trzích odrážel páteční proslov Yellenové, když dolar na měnovém páru s eurem posílil na měsíční minima. Dnes euro část pátečních ztrát umazává. Dle mého názoru očekávání zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech, nyní dočasně mírně zatraktivňuje evropské tituly na úkor těch amerických.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.