Osobní komentář makléře

Ondřej Hynek

Ondřej Hynek
Burzovní makléř
hynek@cyrrus.cz
Ondřej Hynek

Evropské akcie korigují předchozí propady

28.06.2016 17:13:35

Dnešní obchodní seance se prozatím vyvíjí v optimistickém duchu. Včerejší snížení úvěrového ratingu Velké Británie agenturou S&P o dva stupně na úroveň AA s negativním výhledem již zřejmě kapitálové trhy započetly.

Kandidát na premiéra a současný ministr zdravotnictví Jeremy Hunt připustil opakování referenda. Před aktivací článku 50 (fakticky zahajující proces vystoupení z EU) chce jednat s evropskými politiky a pak nechat případnou dohodu posoudit lidem v referendu, eventuálně referendum využít jako manifest před předčasnými volbami. Premiér Cameron včera během tiskové konference potvrdil, že v současné chvíli nehodlá článek 50 aktivovat. V Bruselu se dnes setkají lídři EU na dvoudenním zasedání a sejdou se také bankéři britské centrální banky.

Akcie napříč Evropou se dnes drží v zelených číslech. Německý Index DAX přidává 2,1 % a obchoduje se těsně pod 9 500 body. Britský FTSE 100 připisuje 2,5 % a obchoduje se u 6130 bodů. Pozadu nezůstává ani pražská burza. Index PX roste o 2,3 % a obchoduje se u 810 bodů. Nejvíce se daří akciím Erste Bank, které se obchodují za 538 Kč a proti včerejšímu závěru tak připisují 5,4 %. Právě evropské finanční tituly nabízejí v současných chvílích velmi zajímavou příležitost pro spekulativní nákup. Rizika však stále zůstávají značná a jednání o Brexitu budou dle mého názoru ještě „během na dlouhou trať“.

Řada investorů proto místo spekulativních příležitostí hledá spíše bezpečné „přístavy“ pro svoje finance. Mezi akciovými tituly se dá očekávat preferování dividendových titulů případně mladých trhů. Právě tyto trhy bude více zajímat nastavení úrokových sazeb v USA než jednání o Brexitu. Od začátku roku získávají na oblibě také drahé kovy. Zlato se již několik týdnů drží v býčím trendu a cenu okolo 1300 USD považuji v dlouhodobém horizontu stále za atraktivní.

Evropske-akcie-po-Brexitu.gif

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.