Zpráva dne: Evropská komise jde tvrdě proti Googlu

29.06.2017 10:08:39

Evropská komise (EK) v úterý udělila internetovému gigantu rekordní pokutu ve výši 2,42 miliardy eur za zneužívání dominantního postavení na trhu. A rozhodně nemusí zůstat jen u této pokuty, protože Evropská komise vede proti Googlu několik dalších řízení.

Pokud Google neupraví fungování svých služeb do 90 dní, chce EK od mateřské firmy Alphabet vymáhat penále až do výše 5 % jejího denního obratu, což by dle BBC odpovídalo 14 milionům dolarů každý den prodlení. Společnost Google zvažuje odvolání.

EK je v posledních letech kritizována za svou ochranářskou politiku namířenou proti americkým firmám ze Silicon Valley. Komise například nařídila společnosti Apple doplatit Irsku 13 miliard eur na daních, společnosti Intel zase udělila pokutu ve výši 1,06 miliardy eur.

Hodnocení pro investory: Neutrální ***

Google se s tržní kapitalizací ve výši $650 mld. řadí mezi nejhodnotnější firmy světa. Samotná pokuta ve výši €2,4 mld. by tedy pro firmu neměla představovat výraznější problém. Větším rizikem jsou případné žaloby poškozených společností, které by se mohly domáhat kompenzací – mezi ty patří i Microsoft, Axel Springer nebo News Corp. Implementace požadavků Evropské komise pravděpodobně negativně ovlivní příjmy z reklamy v Evropě, které se na celkových výnosech společnosti podílí 7 %. Nicméně investoři absorbovali negativní zprávy bez větší paniky. Bezprostředně po ohlášení reagovaly akcie vyhledávače poklesem o 2,5 %. V následující obchodní seanci však posílily o 1,4 % a ztrátu tedy částečně umazaly. Důvodem je zejména robustní tržní kapitalizace firmy a přesvědčení investorů, že nedojde k naplnění nejhorších scénářů. Investiční banky nepřistoupily ke snižování cílových cen a titul tak stále disponuje atraktivním růstovým potenciálem přes 11 %.

Tomáš PfeilerPortfolio manažer

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.