Během následné tiskové konference euro pokračovalo v oslabování proti dolaru s tím, jak klesaly spekulace na zvyšování úrokových sazeb ECB. Evropský akciový trh své zisky neudržel a opět mírně klesl.
Co důležitého vyplývá z tiskové konference:
- Výhled na ekonomiku a inflaci byl snížen. Na letošní rok byl odhad HDP snížen na 1,1 % z předchozího odhadu 1,7 %. Odhad inflace se snížil na 1,2 % z předchozích 1,6 %. V obou případech jsme čekali trochu slabší revizi (HDP na 1,4 % a CPI na 1,5 %). Prognóza na rok 2020, jak jsme čekali, byla snížena jen nepatrně (HDP 1,6 %, CPI 1,5 %).
- Důvodem zpomalení ekonomiky je slabý zahraniční obchod související s nižším růstem Číny a USA, dále nižší důvěra. Pak jsou tu specifické důvody jako auto-průmysl v Německu.
- ECB snížila výhled ekonomiky, zavedla dodatečná opatření, a přesto ponechala hodnocení rizik na spodní straně, což jak sám řekl Draghi, není obvyklé. Důvodem je fakt, že přijatá opatření neudělají nic s hlavními nejistotami, jako je nárůst protekcionismu a geopolitika (především Brexit).
- Detaily oznámených dodávek dlouhodobé likvidity (TLTRO-III ) budou oznámeny později. Nicméně začnou v září, budou dvouleté a budou navázány na hlavní refinanční sazbu. Hlavním klíčem k nastavení jeho parametrů je výhled na financování bank v příštích letech, tedy splatnost již poskytnutých TLTRO.
- Rozhodnutí o nových opatřeních bylo jednomyslné. V případě ECB je jednomyslnost velmi významným prvkem, vyjadřující akceschopnost v případě potřeby, protože právě rozhodování členů ECB může být ovlivněno národními preferencemi.
- ECB zopakovala a snaží se ukázat, že je připravena jednat všemi prostředky, pokud to je potřeba, aby zajistila svůj mandát.
- Mario Draghi připomněl, že ECB reaguje a bude reagovat na nová data. Současně Draghi uvedl, že na to aby udržela ECB svou bilanční sumu na stávající úrovni poblíž 43 % HDP v situaci, kdy dluh k HDP se v eurozóně snižuje tak svými nákupy dluhopisů tlačí na pokles úrokové míry.
- Další kolo kvantitativního uvolňování nebylo vůbec diskutováno. Dle ECB oživení v eurozóně stále probíhá a je třeba mít trpělivost, aby zrychlilo a přeneslo se do vyšší inflace.
Co čekat dál?
Pokud evropská ekonomika neutrpí další negativní šok v podobě dalších protekcionistických opatření, tvrdého brexitu či dalších možných šoků, pak sazby ECB mohou vzrůst nejdříve v prvním čtvrtletí roku 2020.
Současně je z pohledu akciového trhu důležité ubezpečení, že ECB je připravena jednat v případě potřeby. Nicméně pro dnešek to akciovému trhu nestačilo. Pozornost se tedy bude opět ubírat na jednání USA – Čína a brexit. Z hlediska data bude hned zítra a v pondělí důležité sledovat vývoj průmyslových objednávek a průmyslové výroby v Německu.