Evropská centrální banka se snaží ukázat, že jedná, když je potřeba

07.03.2019 17:30:58

Dnešní zasedání Evropské centrální banky nepřineslo dle očekávání změnu úrokových sazeb (refinanční sazba na 0,00 % a depositní sazba na -0,400 %), ale přesto ukázala trochu větší ochotu podpořit ekonomiku, než se čekalo. ECB posunula termín, ve kterém nehodlá zvyšovat sazby až do konce letošního roku, zatímco doposud uváděla léto 2019. Navíc oznámila, že v září 2019 spustí další dodávky dlouhodobé likvidity bankám (TLTRO – III).

Na tiskovou zprávu euro reagovalo mírným oslabením proti dolaru. Evropské akciové trhy se přehouply do plusu.

Během následné tiskové konference euro pokračovalo v oslabování proti dolaru s tím, jak klesaly spekulace na zvyšování úrokových sazeb ECB. Evropský akciový trh své zisky neudržel a opět mírně klesl.

Co důležitého vyplývá z tiskové konference:

  1. Výhled na ekonomiku a inflaci byl snížen. Na letošní rok byl odhad HDP snížen na 1,1 % z předchozího odhadu 1,7 %. Odhad inflace se snížil na 1,2 % z předchozích 1,6 %. V obou případech jsme čekali trochu slabší revizi (HDP na 1,4 % a CPI na 1,5 %). Prognóza na rok 2020, jak jsme čekali, byla snížena jen nepatrně (HDP 1,6 %, CPI 1,5 %).
  2. Důvodem zpomalení ekonomiky je slabý zahraniční obchod související s nižším růstem Číny a USA, dále nižší důvěra. Pak jsou tu specifické důvody jako auto-průmysl v Německu.
  3. ECB snížila výhled ekonomiky, zavedla dodatečná opatření, a přesto ponechala hodnocení rizik na spodní straně, což jak sám řekl Draghi, není obvyklé. Důvodem je fakt, že přijatá opatření neudělají nic s hlavními nejistotami, jako je nárůst protekcionismu a geopolitika (především Brexit).
  4. Detaily oznámených dodávek dlouhodobé likvidity (TLTRO-III ) budou oznámeny později. Nicméně začnou v září, budou dvouleté a budou navázány na hlavní refinanční sazbu. Hlavním klíčem k nastavení jeho parametrů je výhled na financování bank v příštích letech, tedy splatnost již poskytnutých TLTRO.
  5. Rozhodnutí o nových opatřeních bylo jednomyslné. V případě ECB je jednomyslnost velmi významným prvkem, vyjadřující akceschopnost v případě potřeby, protože právě rozhodování členů ECB může být ovlivněno národními preferencemi.
  6. ECB zopakovala a snaží se ukázat, že je připravena jednat všemi prostředky, pokud to je potřeba, aby zajistila svůj mandát.
  7. Mario Draghi připomněl, že ECB reaguje a bude reagovat na nová data. Současně Draghi uvedl, že na to aby udržela ECB svou bilanční sumu na stávající úrovni poblíž 43 % HDP v situaci, kdy dluh k HDP se v eurozóně snižuje tak svými nákupy dluhopisů tlačí na pokles úrokové míry.
  8. Další kolo kvantitativního uvolňování nebylo vůbec diskutováno. Dle ECB oživení v eurozóně stále probíhá a je třeba mít trpělivost, aby zrychlilo a přeneslo se do vyšší inflace.

Co čekat dál?

Pokud evropská ekonomika neutrpí další negativní šok v podobě dalších protekcionistických opatření, tvrdého brexitu či dalších možných šoků, pak sazby ECB mohou vzrůst nejdříve v prvním čtvrtletí roku 2020.

Současně je z pohledu akciového trhu důležité ubezpečení, že ECB je připravena jednat v případě potřeby. Nicméně pro dnešek to akciovému trhu nestačilo. Pozornost se tedy bude opět ubírat na jednání USA – Čína a brexit. Z hlediska data bude hned zítra a v pondělí důležité sledovat vývoj průmyslových objednávek a průmyslové výroby v Německu.

Zobrazit celý disclaimer

Komentář ekonoma

Michal Brožka

Michal Brožka
Hlavní ekonom
michal.brozka@cyrrus.cz
Michal Brožka
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.