Evropa srší optimismem, jen BMW nezrcadlí náladu

13.07.2015 15:04:40

Na Evropských trzích dnes zavládl optimismus. Německý index DAX se obchoduje na úrovni kolem 11.450 bodů, konkrétně před 16h přidává 1.1 % na 11.436 bodů. Situace v Řecku se nejspíše blíží do finále. "Poražený" řecký premiér Alexis Tsipras kývl na tvrdší návrh věřitelů a v současné chvíli je vše již v rukou řeckého parlamentu. Ten má za úkol odhlasovat do středy první z požadovaných reforem. Věřitelům totiž nestačí již jen sliby, ale chtějí vidět realizaci úsporných opatření. Na legislativní proces budou navíc dohlížet zástupci troiky s právem vetovat zákony, které půjdou proti úsporám.

Nejvíce se dnes v rámci evropských sektorů daří firmám z bankovního sektoru, naopak nejvíce v indexu DAX odepisují akcie BMW z automobilového sektoru (-1,21 % na 94.05 EUR). Čínský partner firmy totiž avizoval vysoký meziroční pokles čistého zisku za první pololetí roku 2015. Příčinou je pokles prodejů kvůli "burzovní horečce" v Číně, kdy Číňané utráceli spíše za akcie než za reálné statky. Výsledky bude reportovat BMW až začátkem srpna, ale 23.07.2015 zveřejní své výsledky firma Daimler a už tyto výsledky napoví, jaká je situace na čínském trhu.

Za "velkou louží" se pomalu, ale jistě rozjíždí výsledková sezóna. Zítra před otevřením amerických akciových burz budou reportovat výsledky již první velké banky v čele s JPMorgan a Wells Fargo. 

Za současné situace na trzích, kdy indexy znovu posilují, bych doporučil využívat nástroje na ochranu již dosažených zisků. Nové pozice je radno budovat již aktivněji, ale s mírnou dávkou ostražitosti. Minimálně pak do chvíle, než se opravdu kompletně vyřeší situace kolem Řecka.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.