Evropa drží včerejší zisky

26.08.2015 15:13:12

Čínské akcie dnes nedokázaly udržet až 4% zisky a v závěru obchodování se otočily do mírně červených čísel. Index Shanghai Composite odepsal 1,3 % a investoři, zdá se, prozatím nereagují na podporu ze strany čínské centrální banky. Po včerejším snížení sazeb o 0,25 p.b. a povinných minimálních rezerv o 0,5 p.b. dnes čínští bankéři prohlásili, že poskytnou likviditu v objemu 22 mld. USD do programu SLO (poskytování krátkodobé likvidity na mezibankovní trh). Čínské akcie tento týden oslabily o téměř 17 %.

Po nejistém začátku získaly nakonec akcie na evropských trzích své ztracené pozice zpět. Hodinu před závěrem obchodního dne se v Evropě obchoduje v poměrně úzkém pásmu kolem nuly a trhům se tak daří udržet včerejší růsty, které byly na intradenní bázi největší od roku 2011.

Z makrodat dnes bylo nejdůležitější vyjádření člena bankovní rady ECB Praeta, podle nějž je centrální banka v případě potřeby připravena prodloužit nebo i zesílit program QE. Negativně je podle něj v ECB vnímán pokračující trend poklesu cen komodit a nová rizika globálního růstu. To vše jsou faktory ztěžující dosažení inflačního cíle 2 % k září 2016 (za červen jen 0,2 %). Obdobně včera mluvil i viceprezident rady Constancio. Zasedání ECB proběhne příští čtvrtek a bude tam nejspíše představena i aktualizovaná inflační prognóza. Pokud půjde očekávaná inflace níže, vzrostou spekulace ohledně zintenzivnění QE.

V 14:30 pak investory příjemně překvapila data z USA, kde byla reportována vysoká čísla z oblasti objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za měsíc červenec. Navíc došlo i k pozitivní revizi čísel za červen a na takto povzbudivá čísla reagovaly americké trhy o hodinu později při zahájení obchodování růstem o 1,6 %.

Na zklidnění situace dnes reaguje negativně zlato i stříbro, které klesají o 1,7 respektive 4,6 %. Velmi sledované bude zítřejší zveřejnění HDP v USA. Investoři doufají, že silná čísla by mohla potvrdit dobrou kondici tamní ekonomiky a otevřít cestu k dalšímu růstu na akciových trzích.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.