Eurozóna - ECB dle očekávání úr. sazby nemění

27.04.2017 14:23:46

 

Rozhodnutí ECB o úr. sazbách

ECB podle očekávání hlavní úr. sazby a rozsah kvantitativního uvolňování (QE) nezměnila. Hlavní refinanční úr. sazba tak zůstává na nule. Čisté nákupy aktiv zůstávají 60 mld. EUR.

Doprovodný komentář nemá důležitější změny, tzn. úr. sazby zůstanou déle nezměněny (nebo budou sníženy) dlouho po ukončení QE. QE by dle ECB měla trvat minimálně do prosince 2017 do doby udržitelného přiblížení inflace jejímu cíli. ECB v případě QE stále jako alternativu uvažuje pouze  možné posílení (QE), v případě nepříznivého výhledu.

Další informace dodá detailnější prohlášení ECB k rozhodnutí a tisová konference prezidenta ECB Draghiho ve 14.30 SEČ. Toto zasedání ECB je bez projekcí HDP a inflace, tedy nelze čekat větší změny v komentáři. ECB může komentovat příznivější ek. vývoj, klíčovou je pro ní ale inflace, která, na jádrové úrovni, je stále příliš nízko. Proto pravděpodobně lepší výsledky ek. aktivity příliš neovlivní celkové vyznění komentářů  a výhled expanzivní QE a nulových úr. sazeb.

Reakce trhů: euro ztrácí k dolaru 0,1 %, DAX + 0,1 %

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.