ECB podpořila ekonomiku

10.03.2016 16:08:00

Evropské akciové trhy nabraly v očekávání pozitivních stimulů Evropské centrální banky růstovou trajektorii až v odpoledních hodinách. Příznivé zprávy od ECB skutečně přišly a německý index DAX 30 vyrostl až k hladině 10.000 bodů. Došlo totiž ke snížení všech hlavních úrokových sazeb, ne jen depozitních, jak se spekulovalo. Dále bylo oznámeno navýšení částky, za kterou ECB měsíčně skupuje dluhopisy o 20 mld. EUR na celkových 80 mld. EUR a taktéž budou nově odkupovány i korporátní dluhopisy a ne jen vládní bondy a ABS jako doposud.

Bylo potvrzeno, že odkupy dluhopisů budou probíhat minimálně do března 2017, přičemž si představitelé ECB nadále nechávají prostor k dalšímu snižování sazeb v budoucnu. Uznali však, že by účinnost dalšího snižování úrokových sazeb byla nízká, a proto je jejich další snižování v budoucnu nepravděpodobné. Proto došlo k ochlazení počátečních nárůstů a index DAX 30 klesl až pod 9.700 bodů. A taktéž k překvapivému posílení eura vůči dolaru až k hladině 1,11 USD/EUR.

Obchodování na amerických burzách začalo až ve chvíli, kdy vše podstatné z úst guvernéra ECB bylo řečeno a otevřelo se tedy mírně v plusu (kolem +0,4 %). Dnešní obchodování v USA je prozatím klidné, na čemž nic nezměnilo ani zveřejnění makrodat z trhu práce. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl nižší, než se očekávalo.

Na pražské burze došlo k výraznému pohybu na akciích společnosti Fortuna, jejíž management zveřejnil finální podobu hospodářských výsledků za uplynulý rok. Zveřejněné výhledy byly nad očekávání dobré, ovšem negativně zapůsobila zpráva, že dividenda se odkládá až na rok 2018. Úvodní reakce až 20 % do záporu dokonce způsobila krátkodobé pozastavení obchodování s akciemi Fortuny na BCPP. Akcie se v odpoledních hodinách ustálily na ceně 88 CZK, tedy 11,3 % v záporu oproti včerejší hodnotě.

Objevily se také spekulace o možném odkoupení společnosti O2 čínským kupcem. O2 byla již od počátku brána jako finanční investice a tudíž by PPF neváhala s prodejem, kdyby dostala dobrou cenu. Akcie O2 dnes na tyto zprávy nijak výrazně nereagovaly.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.