ECB komentáři nepřekvapuje, důvody pro silné kvantitativní uvolňování trvají

27.04.2017 15:57:55

 

Detailní prohlášení ECB k rozhodnutí o úr. sazbách, tisková konference prezidenta ECB Draghiho:

Výtah (komentáře ECB): Ek. oživení eurozóny je solidnější. Rizika slabší ekonomiky dále klesla, nicméně stále převažuje naklonění ke slabosti (viz. globální faktory). Inflace kvůli ropě posílila. Podkladová inflace je slabá a stále neukázala přesvědčivý růstový trend. Podkladová inflace by se měla zvyšovat, střednědobě, pouze postupně. Je stále potřeba velmi velká míra monetární expanze pro posílení inflačních tlaků a posílení inflace (střednědobě). Rizika deflace ve skutečnosti pominula.

Hodnocení: Bez překvapení, ECB reflektuje zlepšení ek. aktivity, současně ale je stále nespokojena s příliš nelepšící se inflací. Tedy banka nadále preferuje silnou monetární expanzi. Do zlepšení inflace (na které se čeká již dlouho, které ztrácí vazbu k ek. aktivitě a které tak lze těžko predikovat a může se dostavit až dlouhodobě) ECB bude těžko obhajovat a hledat prostor pro útlum kvantitativního uvolňování nemluvě o úr. sazbách. Inflace je pro ECB, na rozdíl od Fedu, jediný hlavní cíl a ten banka dlouhodobě a citelně neplní (na jádrové úrovni).

Dopad na trhy: EUR/USD a DAX na komentáře odpovídají relativně klidně +- 0,1 %.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.