ECB hýbe trhy

22.10.2015 15:13:25

Dopoledne se evropské akciové indexy pohybovaly ve velmi úzkém obchodním pásmu, přičemž index DAX osciloval mezi 10.240 až 10.270 body. Nízká volatilita byla dána vyčkáváním na tiskovou konferenci ECB. I přesto tento vývoj se o zajímavé pohyby postaraly společnosti Orange, která připisovala 3 % díky pozitivním výsledkům za 3Q a dále pak Deutsche Wohnen s růstem o 2 %.

Krátce před druhou hodinou odpolední ECB ohlásila, že sazby budou ponechány na stávajících úrovních. Poté byla zahájena tisková konference, která přinesla dvě důležité informace, a sice že ECB s vysokou pravděpodobností přijde s dalším stimulem ekonomik nejspíše v prosinci. Spekuluje se o kombinaci různých nástrojů a nejen o zesílení QE. Konference samozřejmě měla dopad i na kapitálové trhy, konkrétně akcie posílily o zhruba 1 %, eurodolar poklesl o 1 % a evropské dluhopisy prudce posílily. Další zasedání proběhne až v prosinci a dnešní slova Maria Draghiho by mohly pozitivně naladit trh na delší časové období a bránit proti případným větším výprodejům. Momentálně DAX připisuje 2,2 % na 10.465 bodů. V USA otevřely trhy v zelených číslech v návaznosti na výstup tiskové konference ECB, všechny významné americké akciové indexy přidávají kolem 1 %.

Dnešní konference ECB by mohla na pár týdnů uklidnit volatilitu na evropském trhu a zabránit větším výprodejům. Naopak vidina dalších monetárních stimulů by mohla na trh přilákat býky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.