Draghi naznačil obrat ECB, euro k dolaru na ročním maximu

28.06.2017 10:00:48

Eurozóna – Vystoupení prezidenta ECB Draghiho

  • Draghi: Nebezpečí deflace je pryč, pomalu nastupuje inflace
  • Draghi: Efekty bránící zvýšení inflace jsou dočasné
  • Draghi: Inflace se střednědobě normalizuje
  • Draghi: Přizpůsobování monetární politiky má být pomalé
  • Draghi: Momentálně inflace je  ještě malá, inflační dynamika není trvalá ani udržitelná, tedy monetární expanze ještě musí trvat

Hodnocení: Komentáře Draghiho přináší významnou změnu. Ačkoliv přiznává slabost inflace a trvání monetární expanze, ujišťuje, že inflace střednědobě posílí a více naznačuje omezení monetární expanze. Dlouho očekávaný obrat monetární politiky ECB, zatím alespoň v podobě změny rétoriky, je zde, přestože základní cíl ECB, inflaci, se trvale nedaří zlepšit a přiblížit ji na podkladové, jádrové úrovni 2,0 %. Možnými důvody obratu jsou finanční rizika plynoucí z dlouhodobě nulových úrokových sazeb a fakt, že některé země eurozóny vykazují lepší ekonomická data (např. Německo). Případný útlum monetární expanze v podobě omezení kvantitativního uvolňování by nastal pravděpodobně nejdříve od 2018. Navíc není zdaleka jistý, ekonomické oživení je stále křehké a ECB by musela vyřešit oříšek, jak komunikovat změnu monetární politiky s nesplněným cílem inflace. Jediným hlavním dokladem obratu monetární politiky tak zůstává změna rétoriky.

Dopad na trhy: Hlavní dopad na trhy mělo vystoupení Draghiho, nepříznivé pro akcie a příznivé pro euro. DAX po komentářích ztratil 0,5 %, vystoupení Yellenové tlumící obavy z růstu úr. sazeb už bylo k akciím příznivější. Euro po vystoupení Draghiho k dolaru sílí 1,6 %, komentáře Yellenové rovněž pro dolar nejsou příznivé.

 

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.