Dolar mohutně posiluje, přičemž zvyšování úrokových sazeb v USA je stále pravděpodobnější

06.11.2015 16:35:35

Dnešní obchodování začalo s velice nízkou volatilitou, zobchodovaný objem byl o čtvrtinu nižší oproti obvyklému měsíčnímu průměru. Přes to docházelo k mírnému výběru zisků z předchozích dnů. Hůře si vedl zejména segment luxusního zboží, který byl ovlivněn reportem slabších než očekávaných tržeb společnosti Richemont. Ta odepsala během dne skoro 6 % na 74,05 EUR za akcii. Tato skutečnost negativně ovlivnila celý segment (Louis Vuitton i Christian Dior -5 %; Swatch -6 %).

Vše se změnilo v 14:30, kdy byla publikována nová makrodata z USA, a to konktrétně report změny počtu pracovních míst. Makra výrazně předčila očekávání analytiků a dolar reagoval rychlým posílením. Stejně tak zareagovaly evropské akciové trhy, kterým pomohla skutečnost, že eurodolar klesá o 1,5 % k 1,07, což je nejnižší hodnota od dubna. Velmi dobrá data budou silným argumentem pro zastánce zvyšování úrokových sazeb. Momentálně je pravděpodobnost, že dojde už v prosinci k měnovým restrikcím, nastavena na 70 %, přičemž před těmito výsledky byla pouze 53%. Zasedání Fedu proběhne k 16. 12. 2015.

V nejbližších dnech se bude pozornost investorů soustředit k zajímavým datům z Číny, kde dojde k reportu vývoje zahraničního obchodu za říjen a také ke zveřejnění vývoje maloobchodních tržeb a průmyslové produkce za týž měsíc. Můžeme se také těšit hned na několik proslovů členů Rady guvernérů ECB, včetně Draghiho. V těchto proslovech budeme hledat indicie k dalším stimulům, které podle všech očekáváni nastolí ECB už v prosinci tohoto roku. Dle mého názoru mají trhy dostatek podnětů, aby pokračovaly ve stávajícím růstu a dál se těšily důvěry investorů.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.