Dnešní burza byla jen o ČEZu a Komerční bance

04.05.2011 14:35:32

Americké trhy včera zakončily své obchodování jen mírným poklesem a protože japonská burza je až do pátku stále zavřená z důvodu státních svátků, investoři v Evropě nemají po ránu důvod k větší prodejní aktivitě. Lepší výsledky sice střídají zklamání (dnes lepší BMW + největší francouzská banka BNP Paribas; naopak horší strojírenský Alstom nebo švýcarská cementárna Holcim), ale trhy se stále drží na cenách, kde je velká část akcií na svých ročních maximech.

Dnes jednoznačně dominovaly v zájmu investorů pouze dvě společnosti: ČEZ (+0,3% na 939 CZK) a Komerční banka (+0,4% na 4.319 CZK). U ČEZu se dnes zobchodovaly akcie v hodnotě cca 540 mil. korun a sekundovala jí právě jen KB s objemem 240 mil. Zbytek trhu prakticky nic nepředváděl a nejmenší emise měly objem pouze cca 5 mil. CZK, což se rovná jedné lotové objednávce na ČEZu! Překvapující to je i u poměrně větších společností typu Telefónica O2 a Erste Group Bank s objemy zhruba cca 40 a 75 mil. CZK. Tyto objemy jen demonstrují fakt, že většina akcií na pražské burze dočasně vyčerpala svůj růstový potenciál vzhledem k svým výsledkům i událostem, kterých je poskromnu.

Jedny z mála titulů na pražské burze, které se nezúčastnily růstové rallye v posledních týdnech, jsou KIT Digital (dnes závěr 181 CZK; -1%) a pojišťovací skupina VIG (+0,7% na 980 CZK) nebo akcie Erste Group Bank (+0,4% na 834 CZK) po svých slabších výsledcích. Německá protijaderná hysterie sice už není tolik slyšet, nicméně trh stále vnímá pozitivně budoucí dopady na akcie ČEZ. Proto se naše energetika dokáže udržet v pásmu 930 až 950 korun a i s výhledem, že za měsíc se mohou investoři těšit na hrubou dividendu ve výši 50 CZK. Na druhou stranu nic neroste bez nových pozitivních zpráv věčně a velmi rychle může přijít čas na výběr zisků. Včera to předvedly akcie Volkswagenu (preferenční typ akcie), který z pondělních maxim 135 EUR nyní klesl na 126 EUR, a to za dva dny.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.