Den ve znamení vybírání zisků

12.11.2015 15:45:25

Dnešní obchodní seance je opakem včerejšího obchodování na burze. Evropské akciové trhy oslabují s tím, jak investoři vybírají zisky utržené v minulých dnech. Německý index DAX aktuálně klesá o 1 % a souhrnný evropský index Stoxx 600 dokonce o 1,6 %. K dnešním propadům dopomohly horší korporátní výsledky RWE za 3Q, což trh potrestal výprodejem akcií RWE. Ty momentálně odepisují necelých 11 % na 11,1 EUR. Za tržním očekáváním zaostala i další německá energetická společnost E.ON, jejíž akcie poklesly o 3,5 % na 8,9 EUR.

Zámořské indexy včera mírně oslabovaly - S&P 500 o 0,54 % a průmyslový Dow Jones o 0,32 %. Dnešní otevření trhu navazuje na medvědí náladu ze včerejšího dne, když rozsáhlý index S&P 500 klesá o 0,7 %. Výsledková sezóna pomalu kráčí ke svému konci a pohledy investorů čím dál bedlivěji sledují kroky Fedu, týkajících se budoucí politiky zvyšování úrokových sazeb. Dnešní proslov šéfky Fedu paní Janet Yellenové (15:30 SEČ) se nesl jen v technickém duchu, výhled monetární politiky totiž vůbec nekomentovala. Japonský index NIKKEI 225 dnes uzavřel na zelené nule, za poslední měsíc však posílil o téměř 7 %. Čínský index Shanghai Composite dnes oslabil o 0,48 %.

Další vývoj na trzích bude přímo závislý na krocích centrálních bank (ECB, Fed). Osobně očekávám další podporu ekonomiky pomocí monetárních stimulů zejména ze strany ECB, naopak Fed pravděpodobně zavede restriktivní opatření formou růstu sazeb ještě v letošním roce.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.