Den po zasedání ECB se trhy v Evropě a za oceánem vydaly opačnou cestou

04.12.2015 16:09:39

Závěr obchodování v tomto týdnu byl ovlivněn zasedáním ECB, na kterém sice došlo k avizovanému prodloužení odkupu aktiv i přijetí dalších monetárních stimulů, ale nikoliv k navýšení objemů kvantitativního uvolňování. Ty aktuálně činí 60 miliard EUR měsíčně.

Následné posílení eura poslalo DAX do červených čísel, kde se držel i celý dnešní obchodní den. Americké trhy se po dnešním otevření vydaly opačnou cestou. Růst tamních akcií podpořil report o nově vytvořených pracovních místech v USA, které dál podporují myšlenku Fedu o připravenosti americké ekonomiky k navýšení úrokových sazeb. Zásluhu na slušném růstu amerických indexů mohl mít i slabší dolar, který ani lepší makrodata nedokázala otočit k růstu.

Zklamaní museli být po dnešním zasedání kartelu OPEC ti investoři, kteří jsou na ropě v dlouhých pozicích. Zasedání, od kterého si mnozí slibovali omezení těžby, dopadlo přesně naopak. Pro státy v rámci tohoto kartelu je tak stále důležitější udržet si svůj podíl na světovém trhu než omezení produkce. Ropa na nové informace reagovala umazáním denních zisků a v případě WTI se přiblížila k úrovni 40 dolarů za barel.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.