DAX šetří síly před dalším útokem na 5000 bodů

21.05.2009 17:36:37

Tak toto je první scénář - ten optimističtější. Vzhledem k více než dvouměsíčním nárůstům na DAXu je možno u tohoto indexu po dnešním téměř 3% propadu očekávat opětovný návrat ke středečním maximům, tj. na 5.060 bodů, případně jejich proražení. Tento pohyb by však musel být podporován lepšímy čísly z USA než přicházely v průběhu čtvrtka (žádosti o podporu v nezaměstnanosti byly vyšší, než očekávané, předstihové ukazatele jen mírně lepší).

Druhým scénářem je korekce silnějšího rozsahu, kupříkladu návrat k hodnotám na přelomu února a března...

Já osobně se přikláním ke scénáři číslo 1. Neočekávám, že by se DAX či jakýkoliv jiný světový index měl vracet k hodnotám, na které byly trhy sraženy v dobách největší hysterie a paniky. Není důvod. To, že světová ekonomika již nějakou dobu „neklape" jak by měla, v sobě  mají akciové trhy zakódováno z dob minulých. Situaci cítím spíše tak, že hladoví investoři čekají na jakoukoliv dobrou zprávu, aby mohli rychle nakoupit „ještě za dobrý kurz", aby byli přitom, když jsou trhy na vzestupu. Když přijde číslo horší, rozumný investor dnes akcii podrží, než aby zbrkle prodával. Proč by taky měl, když za pár dnů se kurz může vrátit?

Dnešní vývoj v kostce: DAX uzavřel na 4900 bodech, tj. 2,74 % v minusu (z toho Allinz      - 4,56 %, Daimler -4,89 %, Salzgitter - 4,9 %...jinými slovy, dnešní propady neminuly ani finanční, automobilový či ocelárenský průmysl). SPX  se kolem 20. hodiny pohybovalo okolo 886 bodů, tj. 1,9 % v minusu. Americká ropa  dnes oslabila o cca 1,5 % na 61 USD a zlato cca 1 % do plusu na 950 USD.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.