DAX opět přes 10.000 bodů

07.10.2015 15:00:59

Dnešní obchodní seance se nesla v optimistickém duchu. Německý index DAX překonal psychologickou hranici 10.000 bodů a koriguje tak propady z minulých týdnů. Optimismus se vrátil na akcie Volkswagenu (104,5 Eur; +7,6 %) díky prohlášení, že svolané automobily postižené skandálem s emisemi budou opraveny do konce roku 2016. Většina oprav se bude týkat přeprogramování softwaru a nebude tak potřeba nákladně měnit celou řídící jednotku. Opatrnost je však dle mého názoru na místě a investorům přeji pevné nervy.

Pozitivně reagují na zvýšené investiční doporučení od Credit Suisse akcie společnosti ThyssenKrupp (18,1 Eur; +6,8 %). Také utility RWE (11,8 Eur; +7,3 %) a E.ON (8,9 Eur; +5,3 %) výrazně rostou v návaznosti na zprávu Goldman Sachs, že nynější nízké ceny jejich akcií jsou ospravedlnitelné pouze v případě dalších významných tlaků ze strany německé vlády.

Rovněž zámořské trhy otevřely poblíž psychologicky významných úrovní. Index S P 500 se zhruba půl hodiny po otevření drží těsně pod úrovní 2.000 bodů a index Dow Jones je na dostřel 17.000 bodů. V čele růstu stojí akcie komoditních společností, které reagují na zvýšení doporučení od banky Morgan Stanley pro celý sektor. Ta nyní vidí komoditní společnosti jako atraktivní příležitost pro investici.

Příští týden se již naplno rozjede výsledková sezóna. Oči investorů budou upřeny hlavně na výhledy jednotlivých společností v souvislosti s obavami o udržení růstu v Číně. Aktuální situace i přes probíhající uklidnění vyžaduje dle mého názoru větší míru opatrnosti. Čínské trhy otevřou v noci na zítřek po týdenním svátku, proto můžeme zítra na trzích očekávat výraznější aktivitu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.