Osobní komentář makléře

Leoš Strnad

Leoš Strnad
Burzovní makléř
leos.strnad@cyrrus.cz
Leoš Strnad

Cyklická a necyklická odvětví - co je aktuálně v kurzu?

02.12.2016 9:49:31

Posledních několik měsíců nabýval stále více na významu rozdíl ve výkonnosti cyklických a necyklických (defenzivních) sektorů. K definitnímu rozchodu mezi cyklickými a defenzivními sektory přispěly americké prezidentské volby.  Akciové tituly, které vytáhly americký index S&P 500 na nová maxima, patřily právě do cyklického odvětví. Naopak defenzivní tituly zaznamenaly poklesy. 

Připomeňme si, jak na chování cyklických a defenzivních sektorů nahlíží teorie. V dobách ekonomického růstu mají navrch cyklické tituly, mezi které běžně řadíme automobilky, stavebnictví nebo třeba banky. Na druhé straně máme odvětví, která tolik nekopírují hospodářský cyklus a těmto titulům se daří lépe než zbytku trhu v dobách hospodářského útlumu a obecněji v neklidných dobách. Řadíme sem mimo jiné farmacii, utility a necyklické spotřební zboží („tzv. consumer staples“).

Vývoj defenzivních a cyklických sektorůVývoj defenzivního a cyklického sektoru v USA

Nepochybuji o tom, že za silným růstem cyklických titulů stojí právě „Trump efekt“. Plány nového amerického prezidenta zahrnují výrazné fiskální stimuly skrze infrastrukturní projekty. Trump se zřejmě nebude moc ohlížet na vládní deficity, když zároveň s prorůstovou politikou plánuje snížit korporátní daně. Ihned po jeho zvolení se dostavil výrazný nárůst na strojírenských a stavebních firmách. Postupem času očekávám opadnutí této euforie, po které investoři opět alokují část svého portfolia právě do defenzivních titulů. Ty jsou nyní na atraktivních úrovních a zájemcům proto doporučuji využít produkt CYRRUS Dividend Index CZK.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.