ČNB stále věří, že ještě zvýší úrokové sazby

07.02.2019 16:20:31

Pro ponechání úrokových sazeb beze změny (2T repo sazba na 1,75 %) hlasovalo 5 členů bankovní rady, 2 členové hlasovali pro zvýšení sazeb. Z hlediska implikovaného budoucího zvyšování úrokových sazeb a vývoje kurzu koruny se prognóza ČNB změnila jen kosmeticky.

Pro letošek počítá prognóza s jedním zvýšením hlavní úrokové sazby o 25bp a na konci roku s kurzem koruny EUR/CZK 24,50, což je zanedbatelná změna. V celoročním průměru je koruna v nové prognóze o 30 haléřů slabší. Odhadovaná inflace je nyní pro letošek 1,8 %, což je pouze 0,1 procentního bodu pod předchozí prognózou.

Měnil se ovšem výhled na vnější prostředí. Dovozové ceny jsou nižší, když předpokládaná průměrná cena ropy pro letošek klesla na 59,6 USD/barel z dříve předpokládaných 81,4 USD/brent. Dále prognóza ČNB předpokládá letos růst HDP v eurozóně ve výši 1,5 %, což je citelné snížení oproti předpokladu 2,0 % v minulé prognóze.

Nižší očekávané tempo růstu eurozóny se zrcadlí i v nižším prognózovaném tempu HDP v ČR. ČNB čeká pro letošek růst HDP tempem 2,9 % oproti dřívějšímu odhadu 3,3 %.

Nabízí se otázka, proč při brzdící ekonomice a inflaci na 2 % ještě zvyšovat sazby? Odpovědí je rychlé tempo růstu mezd a stále velmi silná domácí poptávka. Pokud ekonomiku nepřibrzdí koruna nebo ještě slabší eurozóna, zejména ve spojitosti s šokem, jakým by byl tvrdý Brexit, pak ČNB letos ještě sazby zvýší o 25 bp – 50 bp.

Naše prognóza počítá se zvýšením dvoutýdenní sazby ČNB pro letošek o 25 bp - 50 bp a s posílením české koruny proti euru ke konci roku na 25,10.

Komentář ekonoma

Michal Brožka

Michal Brožka
Hlavní ekonom
michal.brozka@cyrrus.cz
Michal Brožka
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.