Čína utahuje kohoutky

09.12.2014 16:04:32

Evropské trhy jsou i dnes pesimisticky naladěny. Důvodem je, že v Číně zakázali používat bondy s nižším ratingem než AAA jako kolaterál na krátkodobé půjčky, čímž dojde k omezení likvidity. Nejedná se tedy o politiku, která by měla sloužit jako podpora ekonomiky. Pokud Čína bude zpomalovat, může to mít negativní dopad na světovou poptávku. Index Shanghai Composite na to konto klesá o 5,45 % - největší pokles od roku 2009 - a tento nepříznivý vývoj se přelil i do Evropy a Ameriky. Německý DAX v současnosti odepisuje 1,86 % a S&P 500 1,01 %. Byl tak přerušen několikatýdenní růstový trend v Evropě způsobený očekáváním monetárních stimulů a v Americe slušnými makroekonomickými výsledky. K vylepšení nálady dnes nepomohl ani fakt, že se na Ukrajině jedná o obnovování příměří.

Z korporátních událostí stojí za zmínku vývoj na akciích společnosti Tesco. Ti ohlásili další profit warning a akcie se tedy propadly o dalších 15 %. Zraky investorů Tesca se upírají k 8. lednu 2015, kdy bude provedena aktualizace odhadů zisků společnosti.

Sestupný trend podle všeho bude pokračovat na ropě, protože po Saudské Arábii snížil cenu pro asijský trh i Irák. To znamená, že tyto země spíš než omezení produkce chtějí udržet tržní podíl i za nižší cenu. Dnes byl vývoj na ropě takový, že zpočátku korigovala včerejší 4 % propad, nicméně teď se již opět blíží červeným číslům. Některé odhady mluví i o ceně ropy okolo 50 USD za barel za ropu Brent, což nevidím jako nereálné, obzvláště po dnešních zprávách z Číny. Pokud tedy spekulovat na pohyby na ropě, určitě zatím nemá cenu spekulovat na její růst. Spekulace na pokles se zatím jeví jako více smysluplná a s potenciálně zajímavým ziskem.

USD/CZK se dnes obchoduje na úrovní 22,20, což je od včerejška pokles o 30 haléřů. Důvodem jsou spekulace o tom, že by FED mohl zvyšování sazeb ještě odsunout. Dle mého názoru se tedy jedná o zajímavou příležitost si ještě prostředky do dolaru převést a sklízet zisky v oživující se americké ekonomice.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.