Čína opět ovlivňuje trhy

13.10.2015 14:58:09

Dnešní otevření na evropských trzích bylo ovlivněno především makrodaty z Číny. Klesající exporty a zejména importy čínské ekonomiky potvrdily obavy ze slábnoucí čínské poptávky po zahraničním zboží. Především výrobci aut a producenti komodit táhnout indexy směrem dolů. Index DAX aktuálně klesá o 1 % a pohybuje se okolo úrovně 10 000 bodů, zatímco index Euro Stoxx 600 odepisuje dokonce 1,2 %. Přestože čínský index nakonec posílil o 0,2 %, v globálním měřítku dominuje medvědí sentiment.

Ve Švýcarsku se dnes pod výprodejním tlakem nachází banky UBS i Credit Suisse (obě oslabují o necelé 2 %) kvůli záměru tamní vlády zvýšit pákový poměr na 5 %. Jako na pranýři je dnes i automobilový sektor, který odepisuje 2,7 % a spolu s utilitama „vede“ žebříček nejslabších sektorů. V záporných číslech se dnes nachází také společnosti Glencore (-5 %) a Anglo-American (-3,3 %).  Naopak o 5,4 % dnes posiluje firma SAP poté, co zveřejnila růst cloudového businessu. Pozitivní zpráva přišla ke společnosti SABMiller - představenstvo společnosti totiž souhlasilo s nabídkou 44 GBP za akcii od společnosti AB InBev. Akcie SABMilleru vzrostly o 9 %.

Ve Spojených státech společnosti Fastenal a Johnson & Johnson reportovaly výsledky hospodaření za 3Q, které dopadly neutrálně, což se odrazilo i na poměrně poklidném obchodování. Ve večerních hodinách zveřejní kvartální výsledky JPMorgan Chase, CSX Corp. a po trhu rovněž technologický gigant Intel. Americké indexy aktuálně mírně oslabují - S&P 500, Nasdaq100 i Dow Jones o 0,2 %.

Celkově si dnes trhy prochází korekcí včerejších významných růstů. Zajímavé příležitosti bude zřejmě investorům generovat rozjíždějící se výsledková sezóna v USA. Hned v příštím týdnu navíc dojde k dlouho očekávanému IPO výrobce sportovních aut Ferrari, které se pravděpodobně uskuteční 20. října.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.