Chystá Fed pro investory překvapení?

16.09.2015 15:32:48

Zůstanou úrokové sazby v USA položené nadále nízko, nebo dojde k jejich navýšení? To je otázka, která v posledních dnech prostupuje obchodováním nejen na amerických trzích, ale také v Evropě. Napětí investorů a spekulace o možné úpravě úrokových sazeb však utichnou již zítra, když po dvacáté hodině SELČ šéfka Federálního rezervního systému USA Janet Yellenová oznámí výši sazeb na další období. Většina ekonomů a investorů věří, že úrokové sazby v září ještě neporostou. Ve světle tržní korekce z minulých týdnů a zpomalování čínské ekonomiky by takový krok byl překvapením – vždyť k navýšení úrokových sazeb měsíc po korekci nedošlo od roku 1946. Investoři by raději odsunuli podobná překvapení až na dobu překvapením více padnoucí – například Vánoce. Pravdou zůstává, že Fed se může zachovat jakkoli a Janet Yellenová má prostor trhy překvapit.

I přes očekávání důležitých kurzotvorných zpráv dnes trhy zůstávají klidné. Německý index DAX zahájil obchodování přibližně 1% růstem, ovšem během dne zisky umazával a krátce před koncem obchodování se pohybuje těsně nad úrovní 10.200 bodů (+0,3 %). Trhy v zámoří se po otevření vlní na zelené nule, index S&P 500 si připisuje 0,2 % a roste na hodnotu 1.982 bodů.

Z korporátních zpráv dnes investory na pražské burze příliš nepotěšila společnost Goldman Sachs, která upravila doporučení na akcie ČEZ z neutrálního na prodejní a zároveň snížila cílovou cenu na 523 CZK. Důvodem jsou spekulace o dalším profit warningu kvůli dlouhým odstávkám Temelína během třetího kvartálu. Akcie ČEZ reagují poklesem na 515,70 CZK (-1,40 %). Významná zpráva přišla i z pivovarnického sektoru, kde firma AB InBev potvrdila spekulace o záměru podat nabídku na převzetí pivovaru SABMiller. Přestože oficiální nabídka ještě podána nebyla, takovým spojením by došlo k vytvoření společnosti s tržní kapitalizací okolo 250 mld. USD. Akcie firmy SABMiller posilují v reakci na tyto zprávy o 22 % na 36,04 GBP, zatímco akcie AB InBev připisují 7,4 % na 101,45 EUR.

Osobně věřím, že zítřejší prohlášení amerického Fedu přeci jen investory nepřekvapí, a že sazby zůstanou na nynějších úrovních. Taková informace by mohla pomoci trhům v pokračujícím návratu na předsrpnové úrovně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.