Centrální banky nadále hýbou trhy

28.04.2016 15:20:11

Na včerejším zasedání amerického Fedu zaznělo mnoho komentářů o pozitivním výhledu ekonomického růstu a trhu práce. Zároveň centrální bankéři vyjádřili menší obavy ohledně pokračování růstu globální ekonomiky a také z turbulencí na finančních trzích. Zklamáním však bylo, že nedošlo ani k naznačení nejbližšího termínu pro další zvýšení úrokových sazeb. Reakce na měnovém trhu byla neznatelná.

Daleko živější reakci vyvolalo zasedání japonské centrální banky, která se rozhodla prozatím nenavyšovat kvantitativní uvolňování. Bank of Japan si ještě chce ponechat čas na vyhodnocení dopadu negativních sazeb, které byly zavedeny letos v lednu. To trhy překvapilo a japonský jen posílil o 2,5 % a index Nikkei ztratil 3,6 %.

Tento faktor se negativně projevil i na vývoji evropských trhů. Na začátku dne odepisoval například německý DAX 30 až 1,2 %. Tuto ztrátu v průběhu dne snižoval až k aktuální stagnaci. Mírně nad očekávání dopadla statistika ohledně vývoje nezaměstnanosti v Německu.

Výsledková sezóna je i nadále v plném proudu, přičemž pozitivně dnes překvapil zejména Facebook (cena akcií roste o 10 %). Necelá tři procenta přidává i Paypal Holdings a Deutsche bank, která odreportovala zisk, přestože se očekávala ztráta skoro půl miliardy eur. Pozitivní byly výsledky také Fordu, MasterCard či Altria. Mírně naopak odepisují akcie UPS nebo Raytheon.

Výsledková sezóna je zatím daleko lepší než ta poslední, alespoň co se týče četnosti pozitivních překvapení a překonávání odhadovaných tržeb a zejména pak čistých zisků. Pokud by i nadále probíhala v podobném duchu, můžeme očekávat další posilování amerických akciových indexů.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.