Čekání na stimuly Evropské centrální banky

08.03.2016 15:59:40

Tento čtvrtek nás čeká důležité zasedání ECB, od kterého si investoři slibují ohlášení dalších pozitivních stimulů. Ty by měly rozhýbat nejenom ekonomiku evropských států, ale také kapitálové trhy. Loňské zasedání, které potvrdilo rozjezd kvantitativního uvolňování, mělo na kapitálové trhy jednoznačně pozitivní vliv. Růst akcií sice neměl kvůli potížím kolem Řecka a následně i Číny dlouhého trvání, ale z aktuálních hodnot německého indexu DAX 30 kolem 9.700 – 9.800 bodů je prostor pro růst rozhodně větší, než prostor k poklesu. I kdyby nakonec ke zintenzivnění stimulů nedošlo, stále bude ECB ekonomiku v Evropě silně podporovat a bude tak činit nejméně do poloviny příštího roku.

Americký index S&P 500 včera poprvé od začátku roku zavíral nad 2.000 body. Dnes se sice obchoduje opět pod touto hladinou, ale poslední makrodata z americké ekonomiky jsou jednoznačně pozitivní. Příznivý vliv na akciové trhy mělo i zklidnění situace kolem Číny a opětovný nárůst cen ropy.

Poslední čínská data ohledně zahraničního exportu byla sice o poznání horší, než se všeobecně očekávalo, ale na tomto výsledku se citelně podepsaly oslavy nového lunárního roku. Daleko sledovanější a tedy s větším dopadem na trhy budou čísla až z dalších měsíců, hlavně května.

Z korporátní oblasti byla dnes zajímavá zejména zpráva reportovaná managementem Deutsche Post. Ještě před zítřejším reportem výsledků hospodaření bylo zveřejněno započetí procesu odkupu vlastních akcií. Aktuálně akcie rostou o 3,7 %. Negativní reakci na výsledky můžeme naopak pozorovat u akcií společnosti RWE. Ty aktuálně klesají o více než 5 %.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.