Čekání na Godota pokračuje

07.07.2015 15:09:07

Trhy jsou stále v očekávání, jak se vyvine situace kolem Řecka a tato nervozita se prolíná do mírných výprodejů na evropských i amerických trzích. Aktuálně DAX odepisuje 1,82 % na hodnotu 10.691 bodů a index SP500 -0,85 % na 2.050 bodů. Z posledních obchodních dnů je ale zřejmé, že se investoři již stávají poměrně imunními na tyto zprávy a jejich reakce směrem dolů nejsou panické a naopak na jakékoliv pozitivní zprávy reagují velkými nákupy. Vstup do pozic na těchto úrovních hodnotím jako velice atraktivní pro dlouhodobé investory. O poznání divočejší vývoj je k vidění v Číně, kde pokračuje korekce předešlé akciové rally a vypadá to na postupné splaskávání bubliny. Klasická investorská poučka tedy velí nakupovat v Evropě, která je nyní po výprodejích, a držet se zatím dále od Číny, která má za sebou šílenou jízdu nahoru.

Dění okolo Řecka dostává pod tlak měnový pár EUR/USD, který se pohybuje pod úrovní 1,10. Dolar posiluje na 24,77 ke koruně, nicméně se stále jedná o zajímavou nákupní úroveň pro investory, kteří zatím váhají s nákupem dolaru.

Zajímavé dění je na ropě, na které probíhá korekce způsobená hned synergií několika faktorů. Prvním je zpomalující čínská ekonomika, která je důležitý importér této komodity. Bohužel to nadále na žádné brzké oživení nevypadá, což probouzí ropného medvěda, živeného také obavami ze zpomalování evropské ekonomiky kvůli možným rizikům z problémů v eurozóně. V neposlední řadě je tu také jednání v Iránu o ropném embargu, které bude znamenat v případě dohody vyšší nabídku ropy na trhu. Všechny tyto faktory tak včera i dnes spustily na trhu s ropou značné výprodeje.

Z korporátních událostí bych vyzdvihla snad jen společnost AMD, jejíž akcie se propadly o 15 % z důvodu zhoršení hospodářských výhledů.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.