Část Evropy dnes díky svátku odpočívala, část sčítala volební hlasy

25.05.2015 15:00:39

Dnes se z důvodu státního svátku neobchodovalo v Německu, Velké Británii, Rakousku, Maďarsku, Dánsku, Švýcarsku či ve Spojených státech. U našich severních sousedů se o víkendu konalo druhé kolo prezidentských voleb. To překvapivě vyhrál poměrně málo známý konzervativní kandidát Andrzej Duda, který je nyní polským europoslancem za stranu Právo a Spravedlnost.

Regionální volby se konaly ve Španělsku a pro vládní Lidovou stranu dopadly nevalně. Úspěch protestních stran, zejména strany Podemos, může být předzvěstí rozsáhlejších změn na španělské politické scéně. Španěly trápí zejména rozpočtové škrty současné vlády a vysoká nezaměstnanost. Španělská burza odepisovala 2,3 % a výnos z desetiletých státních dluhopisů vzrostl na 1,8 %.

Po zprávách o španělských volbách i stále nejasném vývoji jednání Řecka s věřiteli, se eurodolar dostal na úroveň 1.098. Dolaru pomohlo i páteční vyjádření Yellenové, podle které Fed zvedne sazby již během letošního roku. Yellenová se podle všeho obává přehřátí ekonomiky, které by odkládání zvýšení sazeb mohlo způsobit.

Posílení dolaru se mírně odrazilo i na poklesu ropy. Dařilo se asijským akciovým indexům. Japonský Nikkei 225 i šanghajský SEE Composite se vyšplhaly na patnáctiletá, resp. sedmiletá maxima.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.