Býčí rodeo na akciových trzích – konec zatím v nedohlednu

23.10.2013 15:03:24

Akciové indexy takřka každým dnem posilují a navyšují tak svá historická maxima. Korekce bývají jen krátkodobé a jsou způsobovány spíše jen výběrem naakumulovaných zisků. Tato situace, byť se zdá, že je dlouhodobě neudržitelná, panuje na trhu již několik měsíců. Nový impuls k růstu přišel minulý týden po navýšení dluhového stropu v USA. Silnou podporou jsou i spekulace o pozdějším, než dříve očekávaném konci kvantitativního uvolňování. Postupné utlumování QE se nově očekává až od 1Q příštího roku.

Index S&P 500 jen za letošní rok připsal více jak 23 % a svou výkonností se blíží roku 2009, kdy posílil o 26,4 %. Nutno podotknout, že nám do konce roku zbývají ještě dva měsíce. Pokud by tato hranice byla proražena, můžeme říct, že se jedná o nejúspěšnější obchodní rok od roku 2003!

Zajímavá zpráva dnes přišla také ze Španělska, které se dokázalo po devíti kvartálech vymanit z recese. Za třetí kvartál letošního roku místní ekonomika dosáhla růstu o 0,1 % y/y. Nelze tedy říci, že se jedná o nějakou silně pozitivní zprávu, ale může to značit jisté zklidnění tamní situace.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.