Býci bojují s medvědy

01.02.2016 16:05:26

Medvědi na trzích letos, zdá se, opomněli zabřednout do zimního spánku a s příchodem nového roku se vrhli na světové trhy. Býci ukonejšení očekávaným lednovým efektem a podpůrnými slovy centrálních bank nestačili zareagovat a během většiny ledna byli medvědy vytlačeni do pomyslného rohu burzovního parketu. Index německé burzy DAX tak v lednu odepsal 9 % a nyní bojuje o technickou úroveň 9.800 bodů, která by mohla sloužit jako odrazový můstek nad hranici 10.000 bodů.

Během prvního únorového obchodního dne však býkové nadále prohrávají. Index DAX dnes klesá o 1,5 % a dotýká se úrovně 9.650 bodů. Jedním z důvodů mohou být slabší makrodata z USA, kde PMI v průmyslu nenaplnilo odhady analytiků (očekávání 52,6 b., realita 52,4 b). Trhy v zámoří na nová čísla reagují jen mírně a index S&P 500 s poklesem o 0,6 % spíše koriguje páteční silné růsty.

Korporátním zprávám nyní vévodí hospodářské výsledky firem za 4Q. Z indexu S&P 500 už čísla reportovalo cca 200 společností, z nichž 80 % překvapilo na poli čistého zisku a 49 % v oblasti výnosů. Celkově je zatím výsledková sezóna lepší než očekávání a pokud tento trend vydrží, býci mohou konečně získávat podporu pro své růstové tažení. V návaznosti na výsledky také mnoho analytických domů mění svá doporučení na jednotlivé akcie. Zvýšení doporučení na „koupit“ z „neutrální“ a zvýšená cílová cena na 102 EUR dnes potěšila akcionáře německé skupiny Siemens. Akcie přesto kopírují tržní sentiment a klesají na cenu 86,76 EUR (-1,61 %). Solidní výhledy a zvýšená doporučení však mohou v delším horizontu akciím pomáhat směrem vzhůru.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.