BREXIT – pět minut po dvanácté - Aktualizováno

09.04.2019 15:45:50

Británie se dohodla s EU na odkladu brexitu z původního data 29. března na 12. dubna. Britští poslanci se však zatím nedokázali dohodnout na podobě brexitu. Ve středu 10. dubna proběhne mimořádný summit EU, na kterém představitelé Unie budou očekávat konkrétní představu Británie o dalším postupu.

Nadále tak probíhají intenzivní jednání jednak na úrovni domácí politické scény Velké Británie a také jednání mezi premiérkou Theresou May a evropskými představiteli.

Theresa May oznámila, že bude požadovat odklad brexitu do konce června. V tom případě by se Velká Británie účastnila voleb do Evropského parlamentu (23.5 – 26. 5.) a teprve poté by vystoupila z EU. Není ale vůbec jisté, zda EU na takový návrh kývne. V podstatě již dříve byl podobný odklad odmítnut. Je rovněž možné, že se bude jednat o ještě delším odkladu.

Pokud by však odklad povolen nebyl, pak by Británii hrozil na konci 12. dubna brexit bez předem vyjednaných dohod, a tudíž s výraznějšími negativními dopady do zahraničního obchodu. Teoreticky by se ještě britský parlament mohl shodnout na dohodě o brexitu a hladce opustit EU k 12. dubnu s relativně malými negativními ekonomickými dopady, ovšem taková varianta se zdá být značně nepravděpodobná. Naopak varianty s odkladem se jeví jako poměrně pravděpodobné, neboť ekonomické důvody a zájmy voličů hovoří prospěch měkkého brexitu, když už k němu tedy musí dojít. Stále je zde určitá menší pravděpodobnost, že k brexitu vůbec nedojde, ale to je politicky těžko průchodné.

Zopakujme: Tvrdý brexit by silně zasáhl pohyb zboží, služeb i pracovních sil. Následoval by prudký pokles HDP (cca 4 % - 8 %) Velké Británie a zpomalení HDP v eurozóně. Libra by oslabila vůči euru. Euro by oslabovalo proti dolaru. Koruna by vůči euru pravděpodobné oslabila (nárůst rizikové averze + nemalé vazby českého průmyslu na Británii – export do VB tvoří 7 % HDP ČR).

Pro zajímavost, dle agentury S&P, pokud by v červnu 2016 Británie nehlasovala pro odchod z EU tak by ke konci roku 2018 byla ekonomika Velké Británie větší o celá 3 %.

Komentář ekonoma

Michal Brožka

Michal Brožka
Hlavní ekonom
michal.brozka@cyrrus.cz
Michal Brožka
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.