Osobní komentář makléře

František Kronus

František Kronus
Burzovní makléř
kronus@cyrrus.cz
František Kronus

Brexit

24.06.2016 15:07:57

Na kapitálovém trhu i mimo něj jde o nejskloňovanější slovo posledních dní a týdnů. Investoři i odborná veřejnost se domnívali, že v referendu zvítězí zastánci setrvání VB v EU. Na to tento týden reagovaly akciové burzy silnými růsty. Bohužel odhady byly liché a referendum dopadlo volbou pro vystoupení Velké Británie z EU – hlasujících pro odchod bylo 51,8 %.

Reakce kapitálových trhů je děsivá. V noci na dnešek padl japonský index o 8 %. Evropské trhy dnes oslabují ve zhruba stejné intenzitě. Jde tak o největší jednodenní propad od hypotéční krize z let 2008/2009. Vzhledem k vysoké jednorázové reakci je ke zvážení, zda ještě vyprodávat. Lze však očekávat, že trhy asi nebudou ztráty rychle umazávat. Osobně jsem názoru, že v dalších dnech či týdnech investory čeká zvýšená volatilita. Lze očekávat, že výsledek referenda může být záminkou k jednání o odchodu i pro další členské země, což bude jistě tématem dalších týdnů.

Na druhou stranu referendum pomohlo americkému dolaru a zlatu. Měnový pár USD/CZK se dostává na úroveň 24,5 USD/CZK. Zlato roste o 4 % na 1315 USD/unce. Věřím, že ve stávající situaci může zlato posilovat i v dalších dnech. Silně klesá britská libra – vůči dolaru o téměř 8 % na 1,3706 GBP/USD, tedy na třicetiletá minima.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.