Bank of Japan překvapila

29.01.2016 16:35:07

Index japonské burzy Nikkei (+2,80 %) uzavřel téměř 3 % v zisku v návaznosti na překvapivé rozhodnutí Bank of Japan snížit úrokové sazby do záporných hodnot na -0,1 %. Nemělo by se to týkat všech úložek, ale jen těch, které budou vyšší než stanovený limit. Důvodem je tlak na banky, aby si neukládaly peníze u Bank of Japan, ale spíše peníze půjčovaly na trhu a tím podporovali ekonomiku. Spekuluje se však o snaze centrální banky oslabit JPY. Japonská intervence jednak pomohla akciovým trhům v asijském regionu k růstu a zároveň rozvířila spekulace i ohledně dalších kroků ECB. Investoři si nyní můžou krok BoJ vykládat tak, že centrální bankéři jsou stále ochotni používat veškeré nástroje pro podporu ekonomiky. Evropské akcie reagovaly při otevření růstem a navázaly tak na pozitivní vývoj akciových trhů v Asii.

Z Korporátních zpráv stojí za zmínku kvartální výsledky společnosti Microsoft (+4,9 %), které překonaly předpoklady analytiků na úrovni tržeb i čistého zisku. Očekávají, že Čína, Rusko, Japonsko a Brazílie budou v letošním roce „obtížnými“ trhy. Pro investory však byla zásadní informace, že jejich cloudová divize roste meziročně tempem 140 %. Naopak Amazon (-8,80 %) reaguje na oznámené výsledky poklesem. Zisk na akcii byl horší, než analytici předpokládali, tržby byly in line s očekáváním. Amazon opět zrychluje investice za účelem rychlejších dodávek a expanze cloudu.

Pozitivní sentiment rovněž udržují makrodata z USA. Dnes byl reportován HDP za 4Q, který se prakticky shodoval s predikovanými hodnotami, což u flash dat nebývá příliš časté. Za poklesem růstu HDP oproti předchozímu kvartálu stojí zejména slabší export (vliv silného dolaru), negativně působí také pokles stavu zásob. Tahounem naopak zůstává spotřeba domácností, která vzrostla o 2,2 % (odhad +1,8 %). Během letošního roku by US ekonomika měla vzrůst znovu o 2,4 % a je zjevné, že to budou muset být znovu domácnosti, kdo se o tento růst postará. Vzhledem k poklesu nezaměstnanosti a růstu disponibilních příjmů to není nereálné.

Index DAX (+1,33 %), FTSE 100 (+1,70 %), CAC 40 (+1,44 %) a DJ Euro Stoxx 50 (+1,53%) si v tuto chvíli udržují denní zisky. Už v pondělí brzy ráno bude reportován index PMI v průmyslu, který má potenciál výrazněji ovlivnit otevření evropských burz. V příštím týdnu se bude nejspíše řešit vliv nadcházejícího týdenního svátku v Číně (oslavy čínského nového roku) na finanční trhy. Z technického hlediska se vytváří prostor pro změnu trendu a další růst akciových trhů.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.