Americká centrální banka signalizuje ochotu snížit úrokové sazby

20.06.2019 15:35:46

Americký Fed na dnešním zasedání v souladu s očekáváním ponechal úrokové sazby beze změny v pásmu 2,25 % – 2,50 %. Klíčové ovšem je, že Fed vyslal jasný signál o ochotě snížit sazby dle potřeby.

Z vyjádření Fedu zmizela věta o tom, že Fed bude se změnami sazeb trpělivý. Naopak Fed přidal vyjádření o ochotě jednat dle potřeby tak, aby udržel expanzi ekonomiky. Také uvedl, že bude z blízka monitorovat nové informace. To jsou velmi holubičí vyjádření. K tomu se přidaly odhady jednotlivých centrálních bankéřů ohledně příštího pohybu úrokových sazeb. Osm centrálních bankéřů očekává nyní snížení úrokových sazeb do konce roku, osm jejich stabilitu a jeden člen očekává zvýšení sazeb. Pro příští rok o jednoho člena převládají hlasy ve prospěch snížení. Mediánový odhad hlavní úrokové sazby pro letošek zůstal na 2,4 %, ale pro příští rok klesl na 2,1 % z 2,6 % odhadovaných na zasedání v březnu.

Fed uvedl, že stále očekává nezaměstnanost a inflaci blízko cílovaných hodnot, ale nejistoty tohoto výhledu se zvýšily. Nová prognóza skutečně neukazuje výraznější změny pro HDP (letos ukazuje 2,1 %, příští rok 2,0 %), což lze do určité míry vysvětlit výrazně silnějším výsledkem ekonomiky za první čtvrtletí. Citelnější je ovšem odhadovaný pokles v prognóze inflace, kde pro letošek Fed očekává inflaci 1,5 % oproti inflaci 1,8 % prognózované v březnu. Pro příští rok odhadovaná inflace klesla o 0,1 procentního bodu na 1,9 %.

Fed tedy vyslal jasné signály o ochotě snížit úrokové sazby v závislosti na dalších datech. Dluhopisové výnosy reagovaly mírným poklesem. Dolar lehce oslabil vůči euru a akciový trh trochu povyrostl. Vysoká očekávání trhu se do značné míry potkala s tím, co Fed komunikoval a proto byla reakce finančního trhu relativně malá.

Ale přece jen Fed vyslal o trochu více holubičí signál, než se čekalo. Před zasedáním byla pravděpodobnost, se kterou peněžní trh započítával snížení sazeb již na červencovém zasedání lehce přes 80 %. Během tiskové konference vzrostla tato pravděpodobnost na 100 %. Jinými slovy finanční trh o snížení sazeb na příštím zasedání vůbec nepochybuje. V horizontu jednoho roku peněžní trh čeká snížení hlavní sazby Fedu o celý 1 procentní bod.

Centrální banky tak zůstávají tím, kdo drží ekonomiku a akciové trhy v expanzi v situaci, kdy politici rozpoutáním obchodních válek a dalších nejistot snižují budoucí vyhlídky pro tuto expanzi. Poprvé od roku 2008 tak půjdou úrokové sazby americké centrální banky opět dolů.

Komentář ekonoma

Michal Brožka

Michal Brožka
Hlavní ekonom
michal.brozka@cyrrus.cz
Michal Brožka
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.