Akciové trhy rostou díky očekávaným stimulům

04.03.2016 16:34:30

Akciové trhy v Evropě, Asii i Americe v posledních dnech při zvýšené volatilitě postupně posilují. Největší nárůst zaznamenaly akcie z automobilového, energetického a bankovního sektoru. Jedná se o cyklické sektory, které těží z pozitivního vývoje na čínském trhu. Index Shanghai Composite (+0,50 %) roste čtvrtý den v řadě díky spekulacím ohledně dalších stimulů na podporu čínské ekonomiky.

Trhy v tuto chvíli očekávají zvýšení investic do infrastruktury a zároveň uvolnění měnové politiky. Dle prezidenta PBOC zůstane měnová politika stabilní, což znamená, že není připravovaná další řízená devalvace. Tuto sobotu začíná sjezd čínské komunistické strany, který potrvá 10 dnů a na kterém dojde ke schválení nové pětiletky. Nová opatření na podporu ekonomiky by však měla být zveřejněna již tento víkend. Pozitivně nakonec vyznívá i výsledková sezóna v Evropě, kde své výsledky reportovalo 340 z celkových 404 společností. 59 % firem překonalo očekávání na úrovni výnosů, zatímco 50 % na úrovni čistých zisků. Nejlepší výsledky byly reportovány společnostmi, které se řadí do sektoru utilit. Oproti očekávání analytiků si nejhůře vedly telekomunikace a komoditní sektor.

Akcie německého strojírenského konglomerátu Siemens (+1,56 %) dnes rostou díky doporučení „koupit“ s cílovou cenou 102 EUR od přední americké investiční banky Goldman Sachs.

Množící se spekulace o další dohodě těžařů udržují rostoucí trend na ropě Brent i WTI. Podle neoficiálních informací se na druhou polovinu března připravuje schůzka klíčových členů kartelu OPEC v Rusku. Pro silnější růst cen by dohoda musela obsahovat závazek zemí na snížení produkce, nejen zastropování těžby jak je tomu v současnosti. Americká lehká ropa se aktuálně obchoduje za 35,19 USD/barel, severomořský Brent na úrovních kolem 37,6 USD/barel. Evropské trhy budou končit týden v kladných číslech. Index DAX (+0,65 %), FTSE 100 (+1,02 %), CAC 40 (+0,92 %) a DJ Euro Stoxx 50 (+0,72 %).

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.