Akciové trhy opět pod tlakem levné ropy

25.01.2016 16:23:49

Evropské akcie dnes po výrazné 3% páteční rally mírně odepisují, lví podíl na tom má zejména klesající komoditní sektor, který tak táhne akciové indexy do červených čísel. Přestože se německý index DAX dnes na velice krátkou chvíli podíval nad úroveň 9.800 bodů, své zisky neudržel a aktuálně se pohybuje 0,5 % v mínusu. Trhy jsou před dalšími růsty trochu opatrnější a to nejspíše kvůli snaze o omezení rizik před dnešním projevem šéfa ECB Maria Draghiho (19:00 SEČ). Nejdůležitější událostí tohoto týdne pak bude středeční zasedání Fed a následná tisková konference, od které se očekává zejména komentář k vývoji inflace. S dalším zvyšováním úrokových sazeb se nepočítá, a to ani na březnovém zasedání.

I přes významné růsty na ropném trhu, které jsme na konci minulého týdne zaznamenali, dnes opět převládly obavy z velkého převisu nabídky nad poptávkou. To způsobilo pokles ceny ropy typu Brent i WTI zpátky pod úroveň 32 USD za barel. Negativnímu sentimentu z ropného trhu nakonec podlehl i celý energetický sektor, zejména pak společnosti Statoil (-3 %), BP (-1,8 %) a Total SA (-1,5 %).

Z korporátních událostí stojí za zmínku zpráva od společnosti Airbus, která zvažuje ještě intenzivnější expanzi v Iránu než původně, celkově by se mělo jednat o dodání 114 letadel. Akcie reagují na tyto zprávy růstem o 0,7 % na 57,3 EUR.

Americké akciové indexy dnes navázaly na evropské výprodeje. Rozsáhlý index S&P 500 odepisuje 0,7 %, průmyslový Dow Jones a technologický Nasdaq poté shodně 0,4 %.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.