Akcie reagují na teroristické útoky jenom nepatrným poklesem

22.03.2016 16:19:00

Otevření evropských akciových trhů bylo negativně ovlivněno teroristickými útoky v Bruselu. Výbuchy v odletové letištní hale a ve stanici metra ochromily život belgické metropole a přinesly mnoho otázek. Investoři se trochu stáhli a neprojevili příliš chuti k nákupům nových pozic, což přineslo pokles všech evropských akciových indexů. Nejhůře na tom jsou akcie aerolinek a obecně turistického sektoru.

Nejdůležitější makrodata dne sentiment příliš neovlivnila. Index německého podnikatelského klimatu dle IFO v březnu dosáhl 106,7 bodů, přičemž se počítalo s 105,7 body a index ekonomického očekávání dle ZEW dosáhl v březnu jenom 4,3 bodů, přičemž se počítalo s 5,4 body. V 16:30 se tak indexy dál drží v červených číslech, i když jen mírně. Německý DAX je na 9.935,5 b. (-0,13 %) a americký akciový index S&P 500 je 2.051,1 b. (-0,02 %). Hůře je na tom index pražské burzy PX, který uzavřel na 901,14 bodech a poklesl tak o 0,80 %.

Se zájmem jsem očekával reakcí investorů na představení nového levnějšího telefonu iPhone SE od společnosti Apple. Tímto modelem chce Apple zacílit na novou skupinu zákazníků a získat větší podíl na trhu. Ačkoli jsou trhy vesměs v červených číslech, akcie Apple přidávají po otevření amerických trhů přes 1 % (cena přesáhla 107 USD za akcii). Je vidět, že investoři tento krok vidí pozitivně.

Vzhledem k blížícím se svátkům neočekávám v dalších dvou obchodních dnech výraznou aktivitu investorů, takže by mne nepřekvapilo, kdyby došlo i k mírnému vybírání zisků. Indexy už tento měsíc přidaly přes 5 % a přes velikonoční svátky budou chtít být někteří klienti více v hotovosti. Přesto si nemyslím, že je potřeba se pozic zbavovat, protože očekávám, že v dalším období půjdou ceny akcií dál nahoru. Potenciál vidím zejména u evropských dividendových akcií, protože se blíží výplaty dividend.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.