Akcie i dolar posilují díky blížícímu se zvyšování úrokových sazeb

23.11.2015 16:19:40

Americké i evropské akcie se od minulého týdne pohybují v rostoucím trendu. Pozitivní sentiment se udržuje od chvíle, kdy zástupci americké centrální banky Fed naznačili, že by již na prosincovém zasedání mohlo dojít ke zvýšení úrokových sazeb.

Finální rozhodnutí však zatím nepadlo. Spekulace o brzkém zvýšení sazeb naznačují, že jsou centrální bankéři přesvědčeni o zdravém růstu americké ekonomiky, která by se s vyššími sazbami měla vypořádat. Pozitivní impuls pro růst amerických akcií pomohl i k růstu evropských trhů.

Německý index DAX se aktuálně obchoduje na červené nule na hranici  11.116 b. a drží se tak na úrovni 200 denního klouzavého průměru. Nejvíce táhne index dolů sektor utilit -2,4 % , naopak nevíce se daří sektoru telekomunikací +0,3 % . Celkově zobchodované objemy jsou dnes velmi slabé, zhruba pětinu pod běžnými hodnotami . V celém tomto týdnu se očekává nižší obchodní aktivita.

Navzdory dalším negativním zprávám ohledně akciích společnosti Volkswagen, kde vyšly nové informace od amerického regulátora o rozšíření vyšetřování i na třílitrové dieselové motory a celý skandál se tak v USA týká už 567 tis. aut, akcie společnosti posilují o 0,65 % (109,3 EUR).

Dolar dále posiluje a neovlivnila to ani dnešní makrodata o vývoji PMI v průmyslu a prodeji domů, která obě dopadla pod očekáváním trhu. Dolar žene vzhůru očekávání zvyšování úrokových sazeb Fedem příští měsíc. Důležitější než samotné načasování bude však trajektorie zvyšování úrokových sazeb v čase. Dá se předpokládat, že americké firmy budou ve svých ziscích na silný dolar poukazovat jako na negativní faktor a od Fedu se bude čekat, že tyto námitky zanese do svého rozhodování.

Tyson Foods dnes zveřejnil výnosy 10,5 mld. USD, oproti očekáváným 10,2 mld. Akcie v průběhu obchodování navyšovala zisky a v době psaní tohoto komentáře rostla akcie téměř o 10 %. Jinak se dnešní obchodování neslo v mírné růstu, když index S&P 500 rostl o dvě desetiny na úroveň těsně pod 2100 bodů.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.