V ČR překonal objem fúzí a akvizic od roku 1993 dva bilióny korun, přičemž v posledních třech letech se uskutečnily obchody v hodnotě zhruba 500 miliard korun. Samozřejmě s ohledem na souhrnnou hodnotu celosvětových akvizic je ČR kapkou v moři.

Celosvětové fúze a akvizice trhají rekordy

Po světové finanční krizi jsou velké firmy při chuti i v zahraničí. Nejčerstvějším přírůstkem do žebříčku velkých akvizic je koupě sociální sítě LinkedIn společností Microsoft za 26 miliard dolarů. O tom, že má Microsoft s touto sítí velké plány, svědčí fakt, že tržní hodnotu ztrátové firmy přeplatil téměř o 50 %. Cena akcií firmy skokově vzrostla o více než 48 %.

Zájem o akvizice je nejvyšší od roku 2009 a splňuje veškeré předpoklady pro další růst. Jedním z hlavních důvodů, proč jsou fúze a akvizice pro úspěšné společnosti tak lákavé, je fakt, že globální ekonomika roste jen pozvolna a společnosti hledají nový prostor pro rychlejší růst. Rok 2015 byl z hlediska objemu fúzí a akvizic rekordní. Jejich souhrnná hodnota činila 5 bilionů dolarů, což je o 400 miliard dolarů více než v předkrizovém roce 2007.

Jaké byly vlastně největší akvizice a fúze v historii?

Možná se to bude zdát mnohým divné, ale největší akvizice v historii proběhly už na přelomu tohoto tisíciletí. Tím, co nyní táhne trh akvizic nahoru, tedy nejsou obrovské fúze (i když se také objevují), ale počet nových akvizic. V roce 2016 plánuje fúzi či novou akvizici 59 % společností oslovených v rámci průzkumu EY Global Capital Confidence Barometer. Roste také počet ohlášených transakcí nad 10 miliard USD.

Přehled největších fúzí a akvizic:

  Oblast Zúčastněné firmy Hodnota obchodu Rok ohlášení
1. Telekomunikace Vodafone a Mannesmann 180 miliard USD 1999
2. Média AOL a Time Warner 165 miliard USD 2000
3. Telekomunikace Verizon Communications a Wireless Unit 128 miliard USD 2013
4. Tabákový průmysl Altria Group a Philip Morris 108 miliard USD 2008
5. Bankovnictví RFS Holdings a ABN-AMRO Holding NV 98 miliard USD 2007
6. Pivovarnictví SABMiller a AB InBev 90 miliard USD 2015*

 

* obchod ještě nebyl dokončen (zdroj: www.telegraph.co.uk)

 

Zajímavostí je, že největších akvizic v historii se poměrně často účastní dvě firmy, a to ať už přímo nebo jako většinoví podílníci. Jednou z nich je největší tabáková společnost v USA Altria, vlastnící třeba světoznámou značku cigaret Marlboro. Druhou je mobilní operátor Vodafone, který je druhým největším operátorem na světě. V rozšířeném žebříčku největších akvizic a fúzí lze samozřejmě najít další velké společnosti, které uzavírají obrovské obchody častěji než jiné společnosti. Jedná se především o farmaceutické, petrolejářské a technologické společnosti.        

Odborníci se shodují na tom, že přehřátí trhu s akvizicemi nehrozí. Důvodem je především fakt, že firmy pečlivě vybírají vhodné investice. Firmy raději provedou více menších akvizic než jednu obrovskou, která vyhovuje jejich obchodní strategii jen zčásti. Když se vrátíme k výše citovanému celosvětovému průzkumu, 55 % firem uvedlo, že letos zvažují tři a více transakcí na akvizičním trhu. Také vy se můžete podílet na úspěchu velkých společností, stačí si vybrat vhodné portfolio se zajímavým zhodnocením.

Zobrazit celý disclaimer